Lakování plechů doma i u profesionálů

Nový lak nebo nátěr sluší téměř všemu, nejrůznější plechové a kovové díly a ozdoby nevyjímaje. Na rozdíl od práce s jinými materiály není lakování plechových střech, okapových žlabů nebo parapetů tak úplně bez práce. Na vině je nízká povrchová přilnavost plechu, kvůli které na něm barvy nedrží a nezasychají tak snadno, jako tomu je u jiných materiálů. Určitě ale nejde o úkol jen pro odborníky. Obzvlášť, pokud se na něj předem dobře připravíte.

Lakování plechů doma i u profesionálů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na lakování plechů je základem dobrá příprava 

Pokud se při lakování plechů deseti kutilů zeptáte na nejlepší postup, dostanete nejspíš deset různých odpovědí. Tou asi nejběžnější praxí pro lakování plechu je nanést nejprve základní barvu určenou pro kovy - plechy, která se po zaschnutí přetře svrchním emailem. Ovšem ještě předtím, než se pustíte do práce s barvami, je nutné kovové povrchy důkladně očistit. Pokud pracujete s novým, nenatřeným materiálem, stačí plechy omýt horkou vodou s trochou saponátu. Tu následně opláchněte vodou bez saponátu, aby nezůstal na povrchu, a můžete se pustit do lakování.

Lakování plechů má svá úskalí. Nenechte se zaskočit a připravte se na ně předem
Lakování plechů má svá úskalí. Nenechte se zaskočit a připravte se na ně předem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co s původním nátěrem?

Pokud vás však čeká lakování starších plechů, které již byly v minulosti natřené, bude práce o něco více. Přesto ale není nutné se původního nátěru za každou cenu zbavovat. Jestli se původní vrstva barvy neodlepuje, stačí ji odmastit a zdrsnit. K tomu vám poslouží speciální odmašťovač a hrubý brusný papír. V případě, že je původní nátěr už příliš starý a nekvalitní, je třeba se ho zbavit. Po jeho úspěšném odstranění pokračujete v práci jako u plechu nenatřeného.

Když chcete znovu lakovat již natřený plech, není vždy nutné původní nátěr odstranit
Když chcete znovu lakovat již natřený plech, není vždy nutné původní nátěr odstranit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rez: nepřítel číslo jedna

Ještě před lakováním plechů vždy důkladně prohlédněte, jestli není materiál, na kterém hodláte pracovat, už zrezlý. Odstranění případné rzi je na plechu, který se chystáte lakovat, tím úplně prvním a nutným krokem. Odstraněním rzi nejenže prodloužíte životnost nového nátěru, ale i samotného materiálu. Do boje s rezavým nepřítelem se můžete pustit hned na několik způsobů. Do bitvy můžete například vyrazit vyzbrojeni pouze hrubým brusným papírem, drátěným kartáčem a silou vlastních paží. To ale pouze v případě, že vás čeká odstranění jen malého množství rzi, například na svárech nebo spojích. Tento způsob je totiž zdlouhavý a namáhavý.

Rez musí před lakováním plechů dolů. Odstraňte ji kartáči nebo třeba bruskou
Rez musí před lakováním plechů dolů. Odstraňte ji kartáči nebo třeba bruskou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Broušení pomocí strojů

Výrazně jednodušší je přivolat si na pomoc moderní přístroje a vybavení, které vám práci značně usnadní a urychlí. Může to být například bruska nebo elektrická vrtačka s drátěným nebo pryžovým kotoučem. Ještě efektivnější je takzvaná otryskávací pistole, se kterou se rzi zbavíte rychle a bez přílišné námahy. Každý kutil nemá taková vybavení doma, ale pokud zrovna vy patříte mezi ty šťastné, se rzí si poradíte raz dva.

Úspěch začíná dobrým nákupem

Základem pro úspěšné lakování připravených plechů je použití kvalitní základové barvy určené pro kovy a plechy. Takové barvy mají dlouhou životnost a výbornou přilnavost, která zajistí snadnou aplikaci i na pozinkovaném plechu. V tom úplně ideálním případě vyberte takovou barvu, která bude navíc antikorozní. Nebojte se nechat si s výběrem poradit, třeba přímo v obchodě, kde budete vybírat.

Každý lak má svůj vlastní návod, který je při práci třeba dodržovat. Dozvíte se v něm například, kolika vrstvami natírat a jak dlouho barva zasychá. Při samotném lakování si většinou vystačíte s obyčejným malířským štětcem nebo štětkou. Na svrchní nátěr, který zvyšuje odolnost a životnost nového laku, se pak nejvíce hodí pružnější nátěry, které se přizpůsobí změnám povrchu plechu při změnách teplot.

Nové, ještě nenalakované plechy se lakují nejsnadněji. Stačí je nejprve pořádně omýt
Nové, ještě nenalakované plechy se lakují nejsnadněji. Stačí je nejprve pořádně omýt (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pomoc od profesionálů

Kromě běžného (takzvaného mokrého) lakování plechů, do kterého se můžete bez obav pustit doma, existuje ještě druhá možnost, jak plechovým plochám obstarat nový nátěr. Jde o takzvané práškové lakování - speciální postup využívající nátěry složené nejčastěji z granulovaných částic pryskyřice. Práškové lakování provádějí lakovny, které pro něj mají odpovídající speciální technologii. Práškové lakování vás samozřejmě bude stát více peněz, má ale své nesporné výhody. Oproti mokrému lakování je například rychlejší, odolnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Kromě mokrého lakování plechů se můžete rozhodnout také pro práškování
Kromě mokrého lakování plechů se můžete rozhodnout také pro práškování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Výhody v prášku

Plechové nebo kovové díly se práškem lakují při teplotě až 250 °C. Částice laku se tak vypálí do povrchu materiálu a vzájemně se propojí v jednolitou odolnou vrstvu. Práškový nátěr oceníte zejména na plechových dílech, které jsou dlouhodobě vystaveny venkovním podmínkám. Takový lak je totiž odolný vůči povětrnostním vlivům a také nárazům. Dobře odolává také změnám velikosti plechu, který se roztahuje nebo scvrkává v závislosti na venkovních teplotách.

Zdroj informací: autor článku

Jak si vyrobit domácí ohýbačku na plech:

Publikováno: 8. 1. 2022, Autor: Marek Hadrbolec , Profil autora: Marek Hadrbolec

Jsme členy mediální skupiny Prima