Zvládli byste naohýbat plechy bez ohýbačky?

Neexistuje kutil, který by měl doma všechno nářadí. Mezi vybavení, které v dílnách často schází, patří také ohýbačka sloužící k ohýbání plechů. Právě díky ní se dají nejrůzněji silné plechy vytvarovat do požadovaných tvarů. Pokud si ale ohýbačku nechcete půjčovat nebo koupit, když na vás čeká v dílně na ohnutí jen několik málo plechů, můžete si s nimi poradit i jinak. Třeba pomocí svěráků a kladiva nebo vlastnoručně vyrobené provizorní ohýbačky ze dřeva.

Zvládli byste naohýbat plechy bez ohýbačky? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

S pevnou podložkou jde všechno, dokonce i ohýbat plech

Jak vám půjde domácí ohýbání plechů od ruky, to vždy záleží na tloušťce plechů a jejich materiálu. Tenké nebo měkké plechy (například měděné) se dají bez ohýbačky vytvarovat relativně snadno. U ostatních druhů už to ale může být větší oříšek. Základem pro ohýbání plechů bez ohýbačky je pevná podložka, která bude alespoň tak dlouhá, jako je místo ohybu. Posloužit může ocelová deska nebo třeba kovadlina. Menší kousky plechu je možné ohýbat ve svěráku, ten byste ale měli opatřit ochrannými vložkami, abyste plech zbytečně nepoškodili. Zároveň nesmí být hrana svěráku kratší než plech samotný, jinak na něm totiž zanechá viditelné stopy.

Ohýbání plechů je samozřejmě nejsnadnější na ohýbačce. Jde to ale i jinak
Ohýbání plechů je samozřejmě nejsnadnější na ohýbačce. Jde to ale i jinak (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vlastní silou a paličkou

Ještě než se pustíte do ohýbaní připraveného plechu, je vhodné si označit místo ohybu. Pokud máte plech ve svěráku, bude to těsně nad hranou vložky. Když jej máte pouze položený na ocelové desce, vyznačte místo ohybu tak, že na plech položíte druhou desku. V první fázi samotného ohýbání plechu si vystačíte se silou vlastních rukou. Posléze je třeba ohyb dokončit pomocí úderů kladívka nebo gumové paličky co nejblíže kolem místa ohybu.

Nejsnadněji si doma ohnete plechy tenké a měkké, například měděné
Nejsnadněji si doma ohnete plechy tenké a měkké, například měděné (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když už ruce nestačí

Při ohýbání silnějších nebo pevnějších plechů se může stát, že je po upevnění vlastní silou neohnete. V takovém případě začněte rovnou s mírnými poklepy paličkou, které vám pomohou naznačit hranu ohybu. Pokračovat můžete kombinací dalších úderů a s využitím síly vlastních paží. Myslete také na to, že palička by měla na plech doléhat ideálně celou svou plochou, a nikoliv pouze hranou.

Vyrobte si vlastní ohýbačku

Pokud se zrovna chystáte na ohýbaní měkčích plechů a máte opravdu kutilskou náladu, můžete si v dílně vyrobit vlastní provizorní ohýbačku. Budete k tomu potřebovat dřevěnou desku, dva hranoly s hranou okolo 45 milimetrů a jednu kulatinu – například násadu z hrabla nebo lopaty. Připravte si také dva panty, vrtačku, sukovník, lepidlo na dřevo a několik šroubků.

Z několika kusů dřeva si můžete na ohýbání plechů také vyrobit vlastní ohýbačku
Z několika kusů dřeva si můžete na ohýbání plechů také vyrobit vlastní ohýbačku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Výroba provizorní ohýbačky není složitá

Nejprve z kulaté násady uřízněte dva kusy dlouhé asi 35 centimetrů, které při ohýbání plechu poslouží jako madla. Do jednoho z hranolů vyvrtejte s pomocí sukovníku dva otvory tak, aby nebyly příliš u kraje. Do připravených otvorů se nanese lepidlo a vloží uříznutá madla. O něco blíže ke krajům hranolu je poté třeba například za pomocí dláta do dřeva vydlabat místo pro panty. Zatímco lepidlo držící madla schne, připevněte panty k hranolu. Následně hranol panty spojte s boční hranou dřevěné desky tak, aby k ní hranol bokem přiléhal a bylo jej možná za madla zvednout v pantech nahoru.

K ohnutí plechů bez ohýbačky budete potřebovat panty nebo třeba svěrák
K ohnutí plechů bez ohýbačky budete potřebovat panty nebo třeba svěrák (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Snadné ovládání a skvělé výsledky

Druhý hranol nejprve na zkoušku položíme na hranu desky, na které budeme plechy ohýbat. Opět v něm vydlabeme prostor pro panty – tentokrát proto, aby hranol na desku dobře přiléhal. Pro samotné ohýbání plechu je třeba plech položit místem ohybu na hranu desky. Na plech se následně položí hranol, který se k desce dočasně přišroubuje, aby plech upevnil na místě. Zvednutím druhého hranolu s madly následně dojde k přesnému ohnutí plechu. Pak už jen stačí vrchní hranol znovu odšroubovat a je hotovo, plech je ohnutý do krásného pravého úhlu.

Nebo navštivte profesionály

Nemáte ohýbačku, ale ani se nechcete do ohýbání plechů pouštět na vlastní pěst? I pro vás je tu řešení. Pokud kupujete nové plechy, často si je můžete vytvarovat na ohýbačkách přímo v prodejně. A pokud vašemu prodejci leží na srdci blaho jeho zákazníků, určitě vám s ohýbáním také poradí nebo pomůže. Další možností je vypůjčení ohýbačky od známých nebo v některé z půjčoven nářadí.

Jednou z možností je nechat si plechy ohnout už při zakoupení, nebo využít některou z půjčoven nářadí, kde mají ohýbačku k dispozici
Jednou z možností je nechat si plechy ohnout už při zakoupení, nebo využít některou z půjčoven nářadí, kde mají ohýbačku k dispozici (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

K dispozici v nich bývají přenosné ohýbačky plechu, které si můžete vypůjčit na stavbu, nebo rozměrnější stroje, na kterých si můžete plech ohnout. Nejbližší půjčovnu nářadí a její nabídku určitě snadno najdete na internetu.

Zdroj informací: autor článku

Publikováno: 7. 1. 2022, Autor: Marek Hadrbolec , Profil autora: Marek Hadrbolec

Jsme členy mediální skupiny Prima