Jak zlikvidovat octomilky v bytě

S podzimem se do našeho bytu nastěhovává nepříjemný hmyz, který je opravdu velmi dotěrný. Někdo jej zná pod názvem octomilky, jiný tomu říká kyselé či ovocné mušky. Rády se uhnízdí na ovoci, které necháme venku volně ležet třeba na ošatce, nebo v květináčích, zvláště pokud je hlína vlhká. Jak se jich zbavit?

Octomilky se usídlily v našich domovech (Zdroj: Depositphotos)

Proti octomilkám lze zakročit několika způsoby. Začněte prevencí. Veškeré ovoce, ale i ostatní potraviny, alespoň na tento čas uzavřete do lednice a nenechávejte nic volně ležet. Také různé šťávy ve sklenicích budou přitahovat mušky jako magnet. Nádobí ze dřezu ihned umyjte a ukliďte. Květiny v květináčích zalévejte do misky a pouze v takovém množství, které květina dokáže ihned natáhnout, přebytečnou vodu vylijte. Odpadkové koše dobře uzavřete a co nejčastěji vynášejte.

Octomilky na melounu
Hodují na potravinách, které necháme volně ležet (Zdroj: Depositphotos.com)

Mušky k vám zavítaly, aby nakladly vajíčka. Zkuste do hlíny v květináči, která je pro ně obrovským lákadlem, vložit stroužek česneku. Octomilky jeho aroma nesnáší. Stejně tak nesnáší vůni hřebíčku. Rozmístěte několik kousků tohoto koření do misek po bytě. Můžete vložit i do aromalampy.

Můžete si vyrobit i jednoduchou past. Do sklenice nebo třeba PET lahve vlijte trochu ovocné šťávy, piva nebo zrovna aktuálního burčáku. Vytvořte si jednoduchý kornout z papíru, slepte spoj a vložte do sklenice, aby úzký otvor směřoval dolů. Přichyťte lepicí páskou. Muška vleze dovnitř, ven už nikoliv. Nebo přes hrdlo natáhněte potravinářskou fólii a zajistěte ji gumičkou. Vršek propíchejte několikrát špejlí nebo třeba jehlou na špízy. Pastí rozmístěte po bytu víc. Jedna bohužel nestačí. 

Na octomilky můžeme vyrobit past (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 24. 9. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima