Víte, kam máte vyhazovat polystyren?

Každý pátý Čech neumí třídit pěnový polystyren. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR, podle kterého několikrát ročně nakupuje spotřební zboží, či potraviny v polystyrenových obalech 97 % dotázaných. Ty ale místo ve žlutých kontejnerech často končí ve směsném odpadu a následně neroztříděný s ostatním odpadem na přeplněných skládkách. Necelá čtvrtina Čechů pak řeší přeplněnost žlutých popelnic odložením polystyrenového odpadu vedle kontejneru. Ten ale obsahuje 98 % vzduchu a vzhledem k jeho nízké objemové hmotnosti hrozí rozfoukání po okolí.

Ne každý ví, kam má vyhodit nepotřebný polystyren (Zdroj: Depositphotos)

Ročně se pěnového polystyrenu (EPS) v České republice vyrobí přes 60 tisíc tun, kolem    12 % z toho se aplikuje v obalovém průmyslu. Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR koupí zboží v polystyrenovém obalu několikrát do roka téměř každý z nás (97 %).

Polystyren patří do žlutých popelnic

Do netříděného odpadu vyhazuje na základě výsledků průzkumu polystyren 17 % dotázaných. Češi při vyhazování polystyrenových obalů dlouhodobě tápou. Výrobky z PS a EPS mají mezinárodně přidělen recyklační trojúhelník s číslicí 6, lze jej tedy odkládat do žlutých kontejnerů, stejně jako ostatní plast. Odtud jsou později v k tomu určených provozech ručně dotříděny

Využijte i staré plechovky. Máme pro vás návod na výrobu jednoduchým lampiček.

Skoro čtvrtina Čechů (22 %) pak v průzkumu uvedla, že pokud je žlutý kontejner přeplněný, polystyrenové odpadky položí vedle něj. Tím se ale snižuje možnost jeho další recyklace. Přesto se najdou tací, kteří podle průzkumu při přeplnění žluté popelnice odvezou obal k jiné nádobě (17 % respondentů) nebo vyčkají, až bude volná (25 %). Dalších 27 % dotázaných odveze polystyren do sběrného dvora.

Znáte všechny zásady správného třídění odpadu? Sepsali jsme je!

Jak dopadl průzkum? (Zdroj: Sdružení EPS ČR)

Očištěný polystyren pomůže snadnější recyklaci

Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že správně třídí polystyrenové obaly jen 34 % Čechů. Většina totiž vyhazuje znečištěné kusy obalového polystyrenu (64 % respondentů). I když je již dávno překonaný mýtus, že plasty musí být dokonale čisté. Drobné znečištění plastových obalů zejména od potravin nevadí, zejména mastné zbytky jídla však významně ztěžují či dokonce znemožňují jejich recyklaci. A také znepříjemňují práci obsluze dotřiďovacích linek.

čistý polystyren
Očištěný polystyren pomůže snadnější recyklaci (Zdroj: Depositphotos.com)

TIP

Využijte staré PET lahve a zabavte děti kreativní činností. Máme pro vás jednoduchý návod na výrobu roztomilého květináče.

Publikováno: 26. 9. 2019, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Jsme členy mediální skupiny Prima