Zažeňte stres a nespavost bylinkami

Dnešní doba klade velké nároky na každého z nás. To se projevuje na zhoršené životosprávě i problémy s usínáním. Než však sáhnete po medikamentech, zkuste zabrousit do přírody. Existují bylinky, které vám s nespavostí pomohou.

Proti nespavosti užívejte odvar z kozlíku lékařského (Zdroj: Depositphotos)

Na problémy se spánkem použijte kozlík lékařský

Kozlík lékařský (Radix Valerianae) je bylina, která může dorůst až do výšky 2 metrů. Vyhovuje jí slunné stanoviště, popř. polostín s vlhčí a na živiny bohatou půdou. Účinky kolzlíku jsou známé již od dob středověku. Má výborný vliv na lidskou psychiku, neboť snižuje stres a odbourává úzkostné stavy. Odstraňuje též podrážděnost a nervovou vyčerpanost. Pomáhá při lehčích formách nespavosti, zlepšuje kvalitu spánku. Pozor! Nevyvolává spánek, ale zklidňuje tělo a mozek, tedy dopomůže k přirozenému usínání. Mimo to má dobrý vliv na trávení. 

Kozlík lékařský, čaj
Kozlík lékařský lze podávat jako čaj, kapky nebo tablety (Zdroj: Depositphotos.com)

 

Není dobré kozlík užívat dlouhodobě. Už po měsíci užívání mohou nastat bolesti hlavy, závratě a další nepříjemné účinky. Problémy mohou nastat také při podávání extrémně vysokých dávek. Vyhýbat by se mu měly těhotné a kojící ženy.

Čaj 

  • 2 KL kořene 
  • 250 ml vody

Pro výrobu čaje použijte kořen kozlíku. Kořen krátce povařte a nechte alespoň 10 minut louhovat, přeceďte a podávejte 3x denně. Komu vadí nepříjemné aroma, může použít tablety.

Publikováno: 4. 10. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima