Soutěžní tým studentů z Indie, projekt vzniklý na univerzitě ve švédské Kiruně, finále v barvách ČVUT. I to může být cesta k vítězství ve vesmírné soutěži Mars Colony Prize, která vyvrcholí v sobotu 19. října v Los Angeles a jejímž cílem je ocenit nejlepší návrh pro vybudování trvale udržitelné kolonie na Marsu pro tisíc lidí. Mezi deset finalistů soutěže postoupil i tým Dvaraka z evropského magisterského programu SpaceMaster, který do boje vysílá katedra řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Soutěž Mars Colony Prize pořádá společnost Mars Society, největší světová organizace zaměřená na podporu výzkumu a osidlování Marsu. Ze 100 přihlášených projektů postoupil mezi 10 finalistů soutěže i tým studentů s názvem Dvaraka, kteří studují v rámci evropského magisterského programu SpaceMaster na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Jeho zástupkyně Alice Phen bude návrh prezentovat v sobotu 19. října před odbornou porotou a účastníky 22. mezinárodního kongresu Mars Society na půdě Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles.
Cílem Mars Colony Prize je navrhnout kolonii pro prvních 1000 lidí na Marsu, která si bude schopna zajistit veškeré jídlo, oděvy, ubytování, energie, běžné spotřební výrobky, vozidla a stroje, a to pouze s minimem klíčových komponent, například vyspělé elektroniky, kterou bude třeba dopravit ze Země. Má tým Dvaraka z ČVUT šanci v soutěži uspět?
Publikováno: 18. 10. 2019