Dýně se staly součástí podzimních dnů stejně, jako tomu bylo dřív u jablek a hrušek. Dýně a tykve používáme hojně nejen v kuchyni při přípravě jídel, ale také k dekorování interiérů, teras a zahrad. Mnoho lidí propadlo kouzlu dlabání dýní. Vydlabaný vnitřek se většinou vyhazuje, ale měli byste vědět, že dýňová semínka obsahují zinek, který má blahodárné účinky na naše zdraví. Proto semínka zásadně uchovávat a následně zpracovat!
Zinek je obsažený téměř v každé části lidského těla. Najdeme jej ve vnitřních orgánech, v krvi, kostech, svalech i v kůži a vlasech či nehtech. Denně bychom měli přijmout cca 10 mg zinku. Ten je obsažen v krevetách, hovězím mase, játrech, rybách, nebo právě v dýňových či tykvových semenech.
Pokud si chcete dýňová semínka upražit, je lepší zvolit nižší teplotu. Semínka pražíme omytá a osušená. Výhodnější a energeticky úspornější je zvolit pražení na suché pánvi. Můžete využít i troubu, kdy stačí semínka nasypat na plech vyložený pečícím papírem a dát do trouby. Semínka se při úpravě trochu nafouknout a zhnědnou. Mají tendenci "vyskakovat" z pánve. Ještě horké je můžeme lehce osolit.
Semínka lze využít k dozdobení různých pokrmů, například dýňové polévky, ale také při výrobě domácího müsli, různých salátů a pod.
Publikováno: 21. 10. 2019