Lepidla využijeme v každodenním životě

Lepidla využijeme v kanceláři, škole, dílně i stavbě. Pod pojmem lepidlo si nelze představit pouze lepivou směs v lahvičce, popř. lepivou pásku v kole. Lepidla jsou dnes důležitým pomocníkem při výrobě, opravách i tvoření. Pojďme si tedy o lepidlech říct něco víc a seznámit se s různými typy.

V domácnosti využijeme univerzální lepidlo i tavnou pistoli (Zdroj: Depositphotos)

Univerzální či kancelářské

Pro běžné použití doma či ve škole nebo kanceláři využijeme některé univerzální lepidlo. Nejčastěji je to disperzní na bázi polyvinylacetátu. Taková lepidla jsou ekologická, nezávadná a ředitelná vodou. Slepíte s nimi papír i dřevo. K podobným běžným patří různé lepicí pásky, ať už z pvc nebo papíru. Samostatnou kategorií jsou lepidla určená pro děti.

Děti lepí papír
Dětská lepidla musí být zdravotně nezávadná (Zdroj: Depositphotos.com)

Technická a stavební lepidla

Do kategorie stavebních a technických lepidel patří lepidla dvousložková, epoxidová, kontaktní, montážní pěny či stavební lepidla. Do každé dílny pak rozhodně patří kvalitní lepidlo na dřevo. Se speciálními lepidly můžete slepit i kov či litinu. Častěji lepíme věci z plastu, bohužel většinou s minimální úspěšností. Přitom stačí dodržet jen správný postup. Ze stavebních lepidel můžeme jmenovat lepidla na obklady a dlažbu ať už do interiéru či pro venkovní použití. Více o druzích i použití lepidel se dočtete v našem seriálu.

Lepení dřeva
V dílně využijeme lepidlo při lepení dřeva (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 24. 10. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima