Čím by byl dětský pokojíček bez hraček? Většinou je najdete ve všech koutech, šuplících, poličkách, pod postýlkami či ve skříních. Není ovšem hračka jako hračka. Jednu takovou hračku můžete vytvořit pro své děti sami. Nejen, že vytvoříte něco hezkého pro vaše malé šikuly, ale dokonce je do toho můžete zapojit a udělat hračku společně.
Vyrobte si chodícího papírového pštrosa. Na první pohled se vám možná bude zdát návod komplikovaný, ale je to jednoduché, nemusíte mít obavy.
Co budete potřebovat:
-
barevné papíry, když budete chtít pštrosa v netradičním kabátku, klidně mohou být pruhované, puntíkované nebo kostičkované, fantazii se meze nekladou
-
velkou jehlu a nit, malé korálky na očka, nůžky
-
pravítko a kružítko
-
tužku, fixy
-
dřevěné špejle
Návod ke skládání a lepení pštrosa
Pštrosa vyrobíte z naskládaných harmoniček. Nejprve je potřeba si je připravit. Nastříhejte stejně dlouhé a stejně široké proužky barevného papíru. Dva si vezměte a konce proužků položte přes sebe v pravých úhlech a slepte je k sobě.
Proužky ohýbejte přes sebe, vytvoříte tím harmoniku. Vždy spodní proužek ohněte přes horní. Takto vám vznikne malá harmonika. Až dojdete na konec, slepte k sobě oba konce a ustřihněte kousky, které by trčely.
Na pštrosa potřebujete více takových harmoniček:
- Krk: 2 proužky papíru o délce 70 cm a šířce 3 cm
- 2 nohy: 4 proužky papíru o délce 50 cm a šířce 2 cm
- 4 křídla: 8 proužků papíru o délce 30 cm a šířce 2,5 cm
- 3 ocasní pera: 6 proužků papíru o délce 40 cm a šířce 1 cm
Tělíčko pštrosa je vyrobené z barevného papíru o velikosti 45x10cm, srolujte jej do trubičky o přibližném průměru 7cm. Na oba konce trubičky udělejte tři výřezy, zasuňte přes sebe a slepte Pritt tyčinkou. Výřezy slouží k tomu, aby měla tvar těla.
Hlavičku pštrosa složíte z půlkruhu, průměr je okolo 14 cm, vystřihněte polovinu kruhu a slepte k sobě tak, aby vytvořila kužel. Konce dobře slepte.
Teď již zbývá jen zkompletovat a je hotovo. Jednotlivé části přilepte k sobě. Nakreslete očka nebo místo nich našijte korálky a vybarvěte zobáček. Aby pštros hezky chodil, vezměte dvě špejle, tělíčko, hlavičku a nožičky přivažte za nitky ke koncům špejlí. Nitky provlékněte pomocí jehly a můžete s pštrosem vyrazit na výlet po pokoji. Aby pštros hezky chodil, poradíme vám ještě jednu fintu, nalepte mu na nožky ze spodu něco těžšího, třeba plíšek, pak si bude vykračovat jako živý.
Nemusíte zůstávat jen u jednoho pštrosa, udělejte si jich celé hejno a děti s nimi mohou uspořádat pštrosí závody, nebo vybudovat pštrosí farmu.
Tip na lepidlo
Pro lepení pštrosa jsme chtěli lepidlo, které bude spolehlivé, dětem se nebude roztékat pod rukama a nebudou při práci s ním zapatlané až za ušima. Samozřejmostí také bylo, že lepidlo musí být určené pro děti. Tudíž je nezávadné, i když si malé děti vyzkouší, jak chutná nebo si strkají prstíky s lepidlem do pusy. Proto jsme vsadili na osvědčený Pritt. Již po otevření lepidla je vidět rozdíl, žádná divná tekutina či voda, lepidlo hezky drží a pracovní plocha zůstává čistší. I kdyby se stalo, že se dětem dostane lepidlo na tričko, nic se neděje, dá se snadno vyprat i při nízkých teplotách – tj. na 30oC. Navíc lepidlo skvěle drží a slepíte s ním mnohem víc. A když náhodou zbyde, stačí pečlivě uzavřít a můžete s ním lepit zase klidně za několik dní či měsíců.
Více informací a nápadů naleznete na www.pritt.cz.
Publikováno: 4. 3. 2020