Vzpomínka na všechny zemřelé - Dušičky

Blíží se opět 2. listopadu, tedy Svátek zesnulých, nebo také Památka zesnulých, Památka všech věrných zemřelých nebo prostě Dušičky. Protože tento svátek připadne na sobotu, je potřeba se obrnit trpělivostí nejen v květinářstvích, ale třeba i na silnicích. A jak se na tento den připravit?

Svátek zemřelých je spjatý se spoustou pověr (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Oslava Dušiček následuje po keltském svátku Všech svatých. Samotné Dušičky se slaví od cca 10. století. Se svátkem se pojí mnoho tradic a pověr. V tento den se také konají bohoslužby slova či mše svaté. V tomto čase většina lidí navštíví hřbitovy, kde leží jejich zemřelí příbuzní, aby zde zapálili svíčku, položili květinu či věnec. Při této příležitosti většinou poklidí hrob, očistí náhrobní kámen. Abyste si ušetřili práci s jeho čištěním, vyzkoušejte přípravek na ochranu kamene.

Starý náhrobní kámen
Náhrobní kámen je potřeba očistit a ošetřit proti povětrnostním podmínkám (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Ještě než se vydáte na hřbitov, možná budete chtít vyrobit vlastní dekoraci k tomuto svátku. Na hrob patří živé květiny jako symbol věčného života i jako symbolika pro posmrtný život. Bohužel dnešní doba je natolik složitá, že mnoho lidí volí náhradu. Zkuste tedy místo klasických umělých květin zvolit dekoraci z přírodnin. Budou jistě vkusnější, než některé napodobeniny.

Dekorace na hrob si můžete vyrobit z přírodnin (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
(Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Publikováno: 29. 10. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima