Zazimování zahradního jezírka

Ještě než zamknete zahradu před příchodem zimy, nezapomeňte zazimovat zahradní jezírko. Od jara nám dělalo radost, nyní přišla doba, kdy mu budeme věnovat trochu víc péče. Co všechno bychom měli udělat?

Zahradní jezírko je potřeba připravit na příchod zimy (Zdroj: Depositphotos)

Příchodem zimy usíná zahrada i téměř všechny rostliny v ní. Jak je to ale s rostlinami ve vodě? A co ryby? Musíme je vylovit a někam přesunout, nebo jsou schopné zůstat v jezírku přes zimu a přežít? Než se vrhneme na vše živé, měli bychom se zaměřit na úklid samotného jezírka a uskladnění jezírkové techniky. O odstranění všech nečistot, ať už viditelných, či těch mikroskopických, si můžete přečíst v našem článku o Údržbě jezírka na konci sezóny.

Zahradní jezírko
Pokud máme jezírko osázené květinami, i ty je potřeba zazimovat (Zdroj: Depositphotos.com)

Co se týče rostlin a živočichů ve vodě, vždy je základem důkladná prohlídka. U rostlin je třeba odstranit odumřelé části. Pokud máte pouze maličké jezírko s hloubkou do půl metru, pravděpodobnost, že voda v něm zcela zamrzne, je velká. Rostliny je tedy potřeba vyndat a přemístit na zimoviště (sklep, garáž, tedy tmavá místnost bez přímého slunečního svitu a teplotou kolem nuly). S rybami je to podobné. Ve velkém jezeře ponecháme, pouze se staráme o přísun kyslíku tím, že do vzniklého ledu na hladině uděláme otvor. Nikoliv však rozbíjením kladivem či palicí (otřesy by mohly rybám uškodit a vibrace poškodit stěny umělého jezírka). Ideální je pořídit si speciální topidlo do vody

Díra v ledu
U velkého jezera stačí udržovat otvor v ledu, aby ryby měly zajištěný přísun kyslíku (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 30. 10. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima