Halloween nebo Dušičky?

Kdekdo si myslí, že Halloween je americký svátek. Ale to je velký omyl. Původ bychom měli hledat v Evropě, resp. v Irsku. Sem byl přenesen z Říma na základě svátku Všech svatých. Teprve v 19. století byl vystěhovalci dovezen do USA. Odtud se zas vrací jako velká módní vlna zpět do Evropy. Slaví se před křesťanským svátkem Všech svatých a následným svátkem Vzpomínka na všechny věrné zemřelé, tedy Dušičkami.

K Halloweenu neodmyslitelně patří dýně (Zdroj: Depositphotos)

Halloween má spousta lidí spojen se Spojenými státy a Kanadou, ale prapůvod bychom měli správně hledat v Evropě, konkrétně v Římě a poté v Irsku. Z Říma byly totiž přeneseny do Irska základy oslav svátku Všech svatých, které se slaví 1. listopadu. Ovšem dle původní židovské tradice se samotný Halloween odehrává již 31. října, neboť Židé počítali začátek dne již předchozím západem slunce. Tradičními znaky Halloweenu je samozřejmě vydlabaná dýně se svíčkou uvnitř, která se nazývá jack-o´-lantern.

Vydlabané dýně
Dýně mohou vypadat různě, dají se i nabarvit, záleží na fantazii každého (Zdroj: Depositphotos.com)

V tento den chodí v mnoha zemích koledníci s koledou. Základem této tradice je tzv. "Trick or treat". Tedy koleda, ve které se říká, že pokud koledník nic nedostane, vyvede obyvatelům domu nějakou neplechu. Zajímavostí je, že v Americe se chodí koledovat až od začátku 20. století, kdežto v Británii a Irsku se datuje tato tradice již někdy okolo 16. století. Děti mají pro koledu oblečeny strašidelné kostýmy či masky, oblíbené jsou čarodějnice, kostlivci, duchové a jiné strašidelné převleky. 

Koleda o Halloweenu
Koledování (trick-or-treating) patří k Halloweenu stejně, jako dlabání dýní (Zdroj: Depositphotos.com)

Je opravdu na každém jedinci, jestli se chce zapojit do trochu veselejších oslav Halloweenu, nebo zůstane u klasických Dušiček. A nebo zvládne obojí. Trocha veselí, dárků v podobě bonbónů a dýňová výzdoba ještě nikomu neublížila, a pokud nemáte tento lidový svátek v oblibě, dopřejte ho svou tolerancí těm, kteří se naopak rádi zapojí do halloweenského veselí.

Publikováno: 31. 10. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima