Jak barvit látky bez chemických barev?

Stále více se snažíme využívat přírodu a nikoliv uměle vytvořené produkty. Pokud ale potřebujeme změnit barvu oblečení, asi se bez umělých barev neobejdeme. Nebo ano?

Díky přírodě můžeme docílit mnoha barevných odstínů na látce (Zdroj: Depositphotos)

Pokud nechceme používat chemické přípravky s obsahem mořidel, můžeme vyrazit do přírody a nasbírat si materiál, který nám pomůže vykouzlit opravdu zajímavé barvy na našem oblečení. 

Jedním z osvědčených barviv jsou listy ořešáku, popř. slupky z plodů ořechů. Výluhem získáme barvu rezavou až tmavě hnědou, podle toho, jak necháme rostlinný materiál dlouho v nálevu. Pokud potřebujete získat žlutou barvu, zkuste slupky od cibule. Světle zelenou získáme z třezalky tečkované. Několik hrstí třezalky svaříme a ihned scedíme, dosáhneme světlých tónů, při dlouhém louhování třeba přes noc máme hnědofialový odstín. Fialové či světle modré docílíme výluhem z řepy. Oranžovou dodá kurkuma. 

Barvení vlny
I vlnu lze obarvit přírodní cestou (Zdroj: Depositphotos.com)
Barvení příze
Pro fialovou barvu použijte odvar z řepy (Zdroj: Depositphotos.com)

Lepší je nejprve před barvením požadovaného kusu vyzkoušet si výsledný odstín na kousku látky stejného materiálu. Abyste pak nebyli překvapení. Prát takto barvené oblečení je lepší v ruce v mýdlové vodě. 

Publikováno: 10. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima