Jak vyčistit zlaté a stříbrné šperky?

Při běžném nošení zlatých a stříbrných šperků se může velmi často stát, že si je ušpiníme, šperky ztratí lesk a dřívější krásu. Než je ovšem odneseme ke zlatníkovi, aby nám je vyčistil, můžeme vyzkoušet několik rad a tipů na čištění doma.

Zlaté a stříbrné šperky potřebují čas od času vyčistit (Zdroj: Depositphotos)

Čištění zlatých šperků bez vložených drahých kamenů

K vyčištění zlatého šperku budeme potřebovat jedlou sodu a mýdlo. Z mýdla ostrouháme asi 50 g (lze použít i mýdlové vločky, které se dají zakoupit v drogerii) a nasypeme do sklenice. Přidáme 5 gramů jedlé sody a zalijeme teplou vodou. Vložíme šperk, sklenici uzavřeme a chvíli třepeme. Šperk poté vyjmeme, opláchneme pod tekoucí vodou a vyleštíme. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, zvláště u pozlacených šperků. 

Čištění zlatého náramku
Obyčejné mýdlo nám pomůže s čištěním zlatého náramku (Zdroj: Depositphotos.com)

Čištění stříbrných šperků

Pro čištění stříbrných šperků můžeme vyzkoušet hliníkovou lázeň. Do malého kastrůlku dáme kousek alobalu, vložíme stříbrné šperky a zasypeme lžící sody. Zalijeme vroucí vodou a necháme asi půl hodiny působit. Šperky získají svůj ztracený lesk.
Další možností je použít pastu na zuby. Pozor, neměla by být abrazivní. Nejlepší je úplně obyčejná bílá pasta. Vezmeme starý kartáček na zuby, naneseme trochu pasty a šperk vyčistíme. Při čištění řetízků budeme mít trochu stíženou práci. Stačí však řetízek namotat na prst a kartáčkem čistit. Šperk opláchneme a suchým hadříkem vyleštíme. 

Čištění šperku pastou
Stříbrný prstýnek vyčistíme třeba pastou na zuby (Zdroj: Depositphotos.com)
Čištění stříbrného prstenu
Poté jej opláchneme a vyleštíme hadříkem (Zdroj: Depositphotos.com)

Publikováno: 15. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima