Jak přežít zimu ve zdraví

Jakmile nastoupí paní zima, nastává čas chřipek a dalších zdravotních komplikací. Díky nedostatku slunečního svitu dochází k oslabení imunity, bakterie a viry tak mají snadnou cestu do našeho organismu. Základem je prevence. Je lepší nemocem předcházet, než je pak pracně léčit. Již při prvních příznacích rýmy či jiných respiračních onemocnění můžeme využít některé rady.

Nemocná žena

1. Pohyb na čerstvém vzduchu je základem

Ať už sportujete rádi nebo ne, pohyb je pro tělo a posílení imunity důležitý. Rozhodně byste na něj neměli zapomínat ani se zhoršujícím se počasím. Nemusíte hned začít běhat maraton. Vašemu organismu prospěje i svižná procházka na čerstvém vzduchu. Stačí, když půjdete z práce pěšky nebo se projdete při venčení psa. Nezapomeňte se dostatečně obléct, jinak si o nachlazení přímo koledujete.

Běhání v přírodě
Při sportování v přírodě nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv (Zdroj: Depositphotos.com)

2. Doplňujte vitamíny z přírodních zdrojů

Důležitou roli v posilování imunity hraje i vyvážený a pestrý jídelníček. Zejména ovoce a zelenina jsou cenným zdrojem vitamínů. Třeba takový pomeranč nebo křen obsahují velké množství vitamínu C, který pomáhá udržovat zdravý imunitní systém. Česnek je zase všeobecně známý jako přírodní antibiotikum a zapomínat byste neměli ani na vitamín D. Ten tělu v zimních měsících pro nedostatek slunce schází. Najdete ho třeba ve vaječném žloutku, rybím tuku či v mléce.

3. Med dokáže zázraky

Léty osvědčeným pomocníkem v boji proti bakteriím a virům je med. Elixír života, jak se mu často přezdívá, totiž obsahuje množství vitamínů a minerálních látek důležitých pro lidský organismus. Posiluje imunitní systém, zmírňuje příznaky nemocí dýchacích cest a podporuje trávení. Nejen zdravý, ale i chutný je například Med lesní od společnosti Medokomerc. Ať už si ho namažete na chleba, rozpustíte v čaji nebo ho budete jíst po lžičkách, vaše tělo vám určitě poděkuje.

Med lesní obsahuje aminokyseliny a antioxidanty, které imunitní systém zaručeně povzbudí (Zdroj: Medokomerc)

4. Místo léků sáhněte po přírodních prostředcích

Ani v zimě byste neměli zapomínat na pitný režim. Mít dostatek tekutin je pro tělo důležité, ať je venku jakékoliv počasí. Nemusíte přitom zůstat jen u vody. Zdraví prospěšné vám budou zejména bylinkové čaje. Jako prevence i jako první pomocník vám skvěle poslouží například funkční čaj Pickwick Průdušky s lipovým květem, který obsahuje bylinky napomáhající obnovit správnou funkci dýchacího systému a posilující organismus.

Čaj Pickwick na průdušky s lipovým květem
Čaj Pickwick na průdušky s lipovým květem (Zdroj: Pickwick)

5. Respirační problémy zažene inhalace

Při dlouhodobých problémech s respiračním onemocněním i při obyčejném nachlazení vám pomůže inhalování. To zmírní obtíže spojené s ucpaným nosem, prospěje dýchacím cestám a také poslouží jako prevence proti nachlazení. Pozor však na klasické vdechování horké páry, u kterého hrozí popálení, a navíc inhalujete pouze vodní páru nikoliv účinnou látku. Inhalace s pomocí inhalátoru. Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, inhalujte před spaním po dobu 10 – 15 minut.

Omron C102 s nosní sprchou
Omron C102 s nosní sprchou nabízí moderní způsob léčení dýchacích potíží (Zdroj: Omron)

Publikováno: 16. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima