Ochrana visacího zámku před zamrznutím

Na příchod zimy musíme nachystat nejen chalupy, ale i zahrady a vše, co zůstává venku vystaveno nepřízni počasí. Na takovou drobnost, jakou je visací zámek, můžeme lehce zapomenout. Ale právě nedostatečná péče na podzim způsobí, že ve chvíli, kdy potřebujeme zámek v zimě odemknout, nedostaneme se klíčem kvůli zamrznutí dovnitř. Co tedy udělat, aby nám zámek nezamrzl?

Visací zámek ochraňte před zamrznutím včas (Zdroj: Depositphotos)

Zámek je potřeba namazat. Klíč namočte do oleje nebo vazelíny a několikrát jej zasuňte do zámku a otočte. Mazadlo se dostane do všech koutů zamykacího systému. Promazat je také nutné očko, které do zámku zapadává. Ještě než přijde zima, nejčastěji používaný zámek obalte kusem nějaké látky a zabalte do igelitu. Postačí pytlík a gumička. 

Zamrzlý zámek
Pokud zámek již zamrzl, zkuste ho zahřát v dlaních nebo svým dechem (Zdroj: Depositphotos.com)

A co dělat, pokud již zámek zamrzl a vy se nedostanete například do vrat u chalupy? Zapalovačem nahřejte klíč i otvor v zámku, poté zkuste lehce klíč zasunout, námraza by měla povolit. Pozor ovšem při použití otevřeného ohně na případné plastové části ať už na zámku, či na klíčích. Někdy je lepší vzít zámek do dlaní a chvíli zahřívat. Použít můžete i rozmrazovací sprej, kterým si pomáháte odemknout zamrzlý zámek u auta. 

Publikováno: 17. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima