Jak odnaučit kočku škrábat nábytek?

Milovníci a chovatelé koček to znají. Občas nestihnou zasáhnout a kočka vryje své stopy do nábytku. Pro ni je to přirozené, pro vás to znamená nepříjemnost v podobě poničeného nábytku. Jak tedy odnaučit kočku, aby nábytek škrábala?

Odnaučit kočku škrábat nábytek je občas těžké (Zdroj: Depositphotos)

Odnaučit psa některému nevhodnému návyku je občas jednodušší, než to odnaučit kočku. Je to dáno i tím, že kočky jsou občas dost svéhlavé. Pokud chceme kočku odnaučit, aby nám svými drápky ničila nábytek, bude to vyžadovat kombinaci správných postupů a naší trpělivosti a důslednosti. Začneme tím, že zakoupíme vhodné škrabadlo. Zručnější chovatelé si jej mohou vyrobit sami. 

Kočka na škrabadle
Je lepší kočičce pořídit kvalitní škrabadlo (Zdroj: Depositphotos.com)

Druhým krokem je zabezpečení našeho nábytku alespoň do doby, než se kočka svého nevhodného návyku zbaví. Můžeme použít různé způsoby. Například je všeobecně známo, že kočka nemá ráda vodu. Připravte si rozprašovač se studenou vodou, a jakmile kočička počne ve svém destruktivní aktivitě, postříkejte ji. Pomůže také, pokud použijete citrusovou vůni, která není kočkám příjemná. Zkuste ohrožený nábytek potřít silicemi z citrusu a hřebíčku. Můžete také před nábytek postavit pomeranč či citron se zapíchaným hřebíčkem. Kočka se těmto místům vyhne. 

Kočka škrábe strom
Škrábání je pro kočku přirozenou aktivitou (Zdroj: Depositphotos.com)

Zapomeňte na honění kočky s novinami v ruce. Bude to brát jako ohromnou legraci a dosáhnete pravého opaku. Budete sice mít dost pohybu, ale nábytek bude poškrábaný i nadále. 

Publikováno: 22. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima