Vypustit bazén na zimu či nikoliv

Majitelé zahradních bazénu se často ptají, zda je opravdu nutné na zimu vypouštět bazén. Nepostačí jen vložit na hladinu několik plastových nádob? Odpověď je vcelku zřejmá. Záleží, jaký typ bazénu máte.

Je nutné vodu z bazénu na zimu vypouštět? (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Plastový bazén nebo ten s keramickým obkladem, bychom měli na zimu vždy zcela vypustit. Zmrzlá voda by mohla na jeho stěnách nadělat velké škody. Pravidlem pak je, že veškeré bazénové doplňky z vody vždy před zimou vyndáváme a uklízíme, aby nedošlo k jejich poškození. 

Voda v bazénu
Voda může v bazénu přes zimu napáchat i velké škody (Zdroj: Depositphotos.com)

Ostatní typy bazénů pak můžeme vypustit pouze částečně. Hladina se musí vždy dostat až pod úroveň trysek a skimmeru a to alespoň 30 cm. Přes zimu by mohla voda stoupnout a zatéct do nezajištěných otvorů. Při dalším zamrznutí by mohl led popraskat trubky. Jakmile zamrzne hladina, nerozbíjejte led, ostré hrany proříznou bazénovou plachtu velice lehce. Na jaře pak budete opravovat způsobené trhliny nebo dokonce bude muset dojít k výměně celé plachty. 

Led v bazénu
Led v bazénu nikdy nerozbíjíme! (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)

Na bazén je i proto lepší natáhnout zimní krycí plachtu, která také zabrání napadání listí i dalších nečistot do vody. Dříve se do vody umisťovaly různé PET lahve či plastové kanystry, aby zamrzající voda mohla šplhat po předmětu. Dnešní materiály bazénů jsou k tomuto již plně uzpůsobené. 

Publikováno: 24. 11. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima