Tradice první adventní neděle

Nastává pro mnoho lidí nejkrásnější období v roce, advent. Pro děti má magickou moc, všude kolem to začíná zářit a vonět, blíží se tolik očekávaný Štědrý den a s ním nadílka.

Symbolem adventu je věnec se svíčkami (Zdroj: Depositphotos)

S adventem je spojena celá řada tradic a zvyklostí. Některé mají svůj původ i několik století, jiné získávají svou podobu až v současnosti. Prvním symbolem je adventní věnec. Ten spadá do tradic předminulého století. Tato tradice se udržuje i dnes, kdy všude kolem sebe vidíme různé tvary, barvy, ale stále zůstává podstata - 4 adventní svíčky. Svíce se zapalují postupně, na každou adventní neděli jedna. Čtvrtá svíčka tedy hoří neděli před Štědrým dnem. 

Netradiční adventní věnec
Na každou adventní neděli se zapálí jedna svíčka (Zdroj: Depositphotos.com)

Další tradicí, která se udržuje i dnes, jsou Barborky. V tento den by se měla uříznout větvička ze stromu, který do vánoc rozkvete, nejčastěji se uvádí větvičky třešně či zlatého deště. Pokud "Barborka" rozkvete na Štědrý den, přinese do domu štěstí a svobodným dívkám předpovídá svatbu. Dřív nosila Barborka v předvečer svého svátku dárky dětem.

Barborky
Rozkvetlá větvička přináší do domu štěstí a svobodným dívkám předpovídá svatbu (Zdroj: Depositphotos.com)

Dalším tradičním aktem je Čert a Mikuláš. Tito služebníci chodí opět v předvečer svého svátku, aby se zeptali dětí, jak byly hodné. Děti si připraví básničku nebo písničku, kterou mají dokázat svou pokoru a příslib nápravy případného nedobrého chování. Za to jsou pak obdarovány, jak si zaslouží. Zlobivé děti dostanou od čerta uhlí a brambory, hodné pak od Mikuláše nebo anděla ovoce a nějakou tu sladkost. V německy mluvících zemích chodí tzv. Krampusové, hrozivě vyhlížející čerti. Jejich tradice se pomalu přesouvá i k nám. 

Mikuláš a čert
U nás chodí Mikuláš a čert, občas je doprovází anděl (Zdroj: Depositphotos.com)
Krampus
Například v Rakousku potkáme Krampuse (Zdroj: Depositphotos.com)

O dalších symbolech Vánoc si povíme další adventní neděli. Pokoj lidem dobré vůle. 

Publikováno: 1. 12. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima