Vánoční hvězda jako gesto přátelství

Vánoční hvězda patří mezi stálice vánočních rostlin, které každoročně zdobí naše stoly, svícny a věnce. Pokud ale chceme, aby tato rostlina vydržela i po další dny, musíme se o ni umět správně starat.

Vánoční hvězda je symbolem lásky, přátelství, odpuštění a poděkování (Zdroj: Depositphotos)

12. prosince má svůj svátek oblíbená vánoční květina poinsettie, u nás známá jako vánoční hvězda. Připomíná Joela Robertse Poinsetta, amerického diplomata a vášnivého botanika, který si jako první uvědomil, jak může tato krásná rostlina rozzářit zahrady i domovy. Poinsett „objevil“ divoce rostoucí keř s červeně zbarvenými listeny během své diplomatické mise v Mexiku a zhruba před 200 lety přivezl rostlinu do Spojených států. Rostlina dostala jméno poinsettie a v USA si od roku 1852 připomínají den, kdy Joel Poinsett zemřel, jako „Den poinsettie“.  Během tohoto svátku se lidé obdarovávají vánoční hvězdou jako gesto přátelství, lásky, omluvy, poděkování, přání všeho dobrého nebo jen tak pro radost.

Poinsettie náhled 3
Obdarujte své blízké touto krásnou rostlinou na důkaz přání všeho dobrého (Zdroj: Stars for Europe)

„Vánoční hvězda je dostupná jen v listopadu a prosinci,“ řekla Renata Dlouhá z pražského květinářství Avalanche. „Řadě lidí doma vydrží i napřesrok, ale dosáhnout toho, aby byla stejně krásná jako ze zahradnictví, je dost náročné. Je potřeba ji nejen během roku správně hnojit a zalévat, ale od začátku podzimu také pravidelně zatemňovat až na 14 hodin denně. Jinak se její listeny do Vánoc nezbarví,“ dodala.

Poinsettie náhled 1
Vánoční hvězda se symbolem vánoc (Zdroj: Stars for Europe)

Aby poinsettie vydržela co nejdéle čerstvá a krásná, je potřeba věnovat jí pozornost už při nákupu. Kvalitní a zdravá rostlina má husté nepovadlé listy a uprostřed zbarvených listenů viditelné malé žlutozelené pučící kvítky. Neměla by stát v chladu ani u dveří. Průvan nebo teploty nižší než 12 °C totiž mohou rostlinu nenávratně poškodit a takto „nachlazená“ rostlina zpravidla krátce po přinesení domů shodí listy, přestože vypadala v pořádku. Na přenos je proto potřeba nechat si celou rostlinu zabalit do papíru. Dařit se jí bude při pravidelné, ale spíše mírné zálivce na teplém a světlém stanovišti.

Poinsettie náhled 2
Vánoční hvězdu není úplně jednoduché pěstovat (Zdroj: Stars for Europe)

Do Evropy se poinsettie dostala poprvé v roce 1804 díky německému přírodovědci Alexandru von Humboldtovi. Od padesátých let minulého století, kdy se německým šlechtitelům podařilo vypěstovat první poinsettie, kterým se dobře dařilo i ve vyhřátých pokojích, jsou poinsettie neodmyslitelnou součástí období adventu a Vánoc. Podle odhadu iniciativy evropských pěstitelů Stars for Europe se jen v Evropě každoročně prodá více než 120 miliónů exemplářů.

Kultivary
Vánoční hvězda je dostání v několika barevných variantách (Zdroj: Depositphotos.com)

Další informace o vánoční hvězdě včetně rad k péči o rostlinu a bezplatné fotobanky  s nápady a podrobnými postupy na originální vánoční aranžmá a dekorace poskytuje Stars for Europe na internetových stránkách starsuniteeurope.eu/cs/.

Publikováno: 13. 12. 2019

Jsme členy mediální skupiny Prima