Od konce listopadu 2019 přechází ČR na nový, úspornější vysílací standard DVB-T2, který umožní šířit televizní programy ve vysokém rozlišení. Je to největší změna od doby přechodu z analogového na digitální vysílání v roce 2011, která se dotýká naprosté většiny domácností. A opět je tu otázka: je lepší vyřešit starosti spojené s příjmem bezplatného pozemního vysílání pomocí speciálního set top boxu, nebo si raději pořídit nový televizor? Jaká jsou pro a proti?
Smyslem přechodu na nový standard DVB-T2 je uvolnit část vysílacího spektra ve prospěch vysokorychlostního mobilního internetu LTE. Za změnou, která postupně proběhne v celé Evropě, tedy nestojí provozovatelé televizních sítí, ale spíše mobilní operátoři. Televizi zůstane omezený prostor, ale signál bude proudit v zahuštěnější podobě. O jeho „pěchování“ se stará tzv. kodek. Současný málo účinný MPEG-2 je přitom nahrazen moderním kodekem HEVC (s kódováním H.265), který si vystačí se čtvrtinovým objemem dat při zachování kvality.
Navzdory mnoha komplikacím však přechod na systém DVB-T2 přinese i řadu výhod. Především se zvýší kvalita příjmu, obrazu i zvuku. Kvůli vyšší hustotě signálu budou moci diváci naladit více televizních programů. A díky HbbTV (televizím s tzv. červeným tlačítkem) zase budou moci aktivněji propojit televizní vysílání s internetem, čerpat z archivu vysílání nebo využívat další služby jako například odložené přehrávání. Poplatky za příjem televizního vysílání prostřednictvím antény zůstanou stále nulové.
Koho se změna týká?
Změna se týká všech, kteří přijímají televizní vysílání zdarma, tedy přes anténu. A to je většina domácností. Nezáleží na počtu ani umístění zařízení, tedy na tom, jestli máte televizi doma, na chatě, chalupě nebo někde úplně jinde. Nicméně se nemusí týkat všech: je potřeba zjistit, zda vaše televize či set top box DVB-T2 podporují (což zpravidla splňují přístroje pořízené před dvěma, maximálně třemi lety). Zcela v klidu pak mohou zůstat lidé, kteří přijímají televizní signál přes satelit nebo v rámci placených služeb přes kabel nebo internet.
Bude potřeba nová televize?
Vysílání ve formátu DVB-T2 v celé ČR zcela nahradí současný typ DVB-T už do konce června 2020. „Abyste tedy mohli přijímat pozemní televizní vysílání i po této době, budete potřebovat televizi vybavenou DVB-T2 tunerem, nebo vhodný set-top box. Ale aby to ale nebylo tak jednoduché. Ne každá TV s DVB-T2 tunerem si s novým vysíláním poradí. Existuje totiž více způsobů kódování. V Česku se bude používat výhradně již zmíněný moderní kodek HEVC (přesné značení je H.265/HEVC),“ říká Tomáš Vratný, produktový manažer televizí Hisense.
Televizi, nebo set-top box?
Set-top box má oproti koupi nové televize jedinou významnou výhodu, a tou je nízká cena, která začíná asi na 500 Kč, ale může se vyšplhat i přes čtyři tisícovky. To je však jediná výhoda set-top-boxu, ve všech ostatních kritériích vítězí jednoznačně pořízení nové televize. V první řadě budete muset používat dva ovladače, přibude viditelně umístěný set top box s kabely, a navíc může pokulhávat i kvalita obrazu, zejména, pokud máte doma starou „baňatou“ CRT televizi. Ani majitelé plochých LCD nebo plazmových televizorů si nemohou být jisti tím, že si jejich vestavěné tunery poradí s novým vysíláním. Bývají totiž osazeny staršími kodeky H.264, případně MPEG2, které na nové vysílání již nebudou stačit.
Které televize vybrat?
Při výběru se zaměřte nejen na kompatibilitu s novým standardem DVB-T2 s kodekem H.265/HEVC, ale i na to, jakými funkcemi je vybavena a kolik stojí. V tomto směru nabízí například značka Hisense naprosto jedinečný poměr mezi technickými i estetickými parametry a mimořádně dostupnou cenou. Televize jsou vybaveny vlastním operační systém VIDAA U, proto jsou rychlé a snadno se ovládají. Široký a zajímavý sortiment se navíc vyrábí v českém závodě v Plzni.
Hlavní TV s extrémně výhodným poměrem kvality a ceny (4K LED)
Technologicky vyspělá televize Hisense H65B7500 s úhlopříčkou 163 cm a LED obrazovkou dokáže zpracovat Ultra HD (4K) rozlišení, takže vám pokaždé zprostředkuje dokonale ostrý obraz. Drobné detaily na ní přitom vyniknou i v případě sledování scén s vysokým jasem či naopak výraznou temnotou. Realističnost pestré palety barev pak obstará technologie Dolby Vision. Má spoustu možností konektivity a chytrých funkcí. K populárním službám a aplikacím vás přitom navede její rychlý a přehledný operační systém VIDAA U.
Prémiová hlavní TV pro milovníky filmů, sportu, akce a technologií za vynikající cenu (4K)
Špičková ULED televize Hisense H65U8B s velkorysou úhlopříčkou 163 cm a rozlišením Ultra HD 4K zobrazí ve srovnání s tradičními Full HD televizory 4× více pixelů. Výsledkem je úžasně realistický obraz s neuvěřitelnými detaily, živými barvami a plynulým pohybem. Technologie Hisense Ultra Motion totiž zvyšuje čistotu obrazu u rychle se pohybujících objektů a eliminuje stopy pohybu, a díky tomu přináší perfektní zážitek při sledování sportovních utkání, závodů či akčních filmů. Technologie Hisense Ultra Dimming se zase postará o preciznější vykreslení obrazu tím, že ztlumí jednotlivé LED diody v místě, kde je třeba dosáhnou sytější černé barvy. Zvuková technologie Dolby Atmos simuluje trojrozměrný prostorový zvuk, který vás doslova pohltí. Pro zobrazení realistických barev a většího kontrastu je k dispozici obrazová technologie Dolby Vision. Samozřejmostí je konektivita a celá řada dalších chytrých funkcí pod přehledným operačním systémem VIDAA U.
Menší dostupná chytrá TV (na chatu nebo do dětského pokoje)
Smart LED televize Hisense H32B5600 s úhlopříčkou 81,2 cm nabízí kromě kvalitního obrazu v HD rozlišení řadu pokročilých funkcí jako je podpora HbbTV vysílání či technologie Anyview Stream pro streamování obsahu z mobilních zařízení. Ve výbavě nechybí ani dva USB konektory pro přehrávání multimediálního obsahu z externího flash disku. Chytré funkce běží pod přehledným operačním systémem VIDAA U.
O společnosti:
Skupina Hisense je předním celosvětově působícím výrobcem inovativního sortimentu technologických produktů, které výrazně zasahují do mnoha oborů spotřební elektroniky – konkrétně domácích spotřebičů, klimatizací, mobilních komunikačních zařízení nebo řešení pro infrastrukturu
a zdravotnictví. Tato státem vlastněná čínská společnost s veřejně obchodovanými dceřinými společnostmi zaměstnává více než 80 000 pracovníků téměř po celé planetě. Působí prostřednictvím 54 zámořských obchodních společností, 12 výzkumných center a 14 výrobních závodů (včetně dvou v ČR) ve více než 130 zemích.
V České republice je společnost Hisense zastoupena od roku 2015, kdy byla otevřena továrna na výrobu plochých televizorů v Plzni s roční kapacitou cca 600 tis. kusů. Významné postavení má v ČR nejen v distribuci televizorů s uhlopříčkou od 32" až do 100", vybavených patentovanou technologii ULED
a všemi typy tunerů, ale i chladniček, praček a klimatizací.
Víve informací naleznete na www.hisense.cz, www.cz.hisense.com
Publikováno: 22. 1. 2020