Výsledky skupiny Fenix Group a.s.

I v loňském roce zaznamenala skupina Fenix Group a.s. silný růst tržeb. Tržby celé skupiny za rok 2019 dosáhly výše 1,727 mld. Kč a proti roku 2018 (1,591 mld. Kč) se zvýšily o 9,3 %. Loňský rok tak byl z tohoto hlediska nejlepší v celé historii firmy. Zisk celého holdingu byl 150 mil. Kč.

Holding Fenix má v současnosti své dceřiné společnosti v osmi zemích (Zdroj: Fenix Trading s.r.o.)

Výsledky Fenix Group a.s. za rok 2019

Na rekordních výsledcích se i letos výrazně podílel český trh, který je z pohledu objemu tržeb v posledních letech jedničkou celé skupiny. Přesto je společnost Fenix Group nadále silně exportní firmou – své topné systémy exportuje do 63 zemí na 5 kontinentech. V sedmi zemích zaměstnává 325 zaměstnanců, z toho v České republice 180.

Holding Fenix má v současnosti své dceřiné společnosti v osmi zemích – kromě České republiky také na Slovensku, ve Francii, Španělsku, ve Velké Británii, Norsku, Německu a Polsku. Růst tržeb je důsledkem pozitivního vývoje na většině 20 hlavních trhů holdingu. S výjimkou USA jsou všechny klíčové trhy holdingu v Evropě. Z TOP 20 rostly prodeje v 16 státech, největší odbytiště pro Fenix představovala loni Česká republika, Francie, Norsko, Velká Británie, Slovensko, Rakousko, Švédsko, Nizozemsko, Polsko a Ukrajina.

„V loňském roce začal, po krátkém výkyvu v roce 2018, opět růst segment sálavých panelů, pokračoval dynamický růst prodejů rohoží a kabelů ECOFLOOR (+12,9 %). V této oblasti jsme se dostali až na hranici stávajících kapacitních možnosti. Zvýšení zájmu jsme zaznamenali i v kategorii topných fólií ECOFILM (8,5 %), meziročně narostly i prodeje regulací a konvektorů ECOFLEX.“ uvedl ing. Cyril Svozil, ředitel a předseda správní rady společnosti Fenix Group a.s. „Do Holdingu Fenix jsme úspěšně integrovali i poslední akvizici v Polsku, úspěšně proběhlo i rozšíření výrobních ploch o 50 % ve španělské společnosti Ceilhit. V termínech a podle plánu se uskutečnily i plánované investice ve výši 13 mil. Kč do nových technologií (zejména laserové čištění). Dokončili jsme i nákupy pozemků pro stavbu nového závodu Fenix Slovensko v Banské Bystrici, jehož výstavbu letos zahájíme. Správní rada společnosti Fenix Group také rozhodla o zahájení výroby bateriových úložišť AES ve výrobním závodě Fenix s.r.o. v Jeseníku. Potřebné prostory prošly rekonstrukcí a v únoru tady spustíme sériovou výrobu. Celkově byl pro nás loňský rok velmi úspěšný, výsledky holdingu Fenix byly nejlepší v historii, a těší nás i skutečnost, že pokračovaly velmi dobré výsledky tuzemského obchodu.“ dodal Ing. Cyril Svozil.

Comfort Mat
Prodej topný rohoží ECOFLOOR roste (Zdroj: Fenix Trading s.r.o. )

Dlouhodobá stabilita a silný inovační potenciál se odrazily i v řadě ocenění. Fenix Trading s.r.o., Fenix s.r.o. a Fenix Slovensko s.r.o. získaly v roce 2019  ocenění finanční stability AAA. Technické řešení špičkovací akumulační stanice ve výrobním závodě společnosti Fenix s.r.o. v Jeseníku bylo oceněno i v rámci 17. ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2018, kde získalo také cenu Technologické agentury ČR. Dlouhodobý růst a stabilita byla oceněna i v rámci 24. ročníku soutěže Českých 100 Nejlepších. Diplom z rukou Karla Havlíčka, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu ČR převzal na Pražském hradě v závěru loňského roku Mgr. Cyril Svozil jr., místopředseda správní rady Fenix Group a.s. a ředitel společnosti AERS s.r.o.

factory front side
Společnost Fenix Trading s.r.o. získala v roce 2019 ocenění finanční stability AAA. (Zdroj: Fenix Trading s.r.o. )

„Posledních několik let byl tahounem růstu tuzemský obchod, nyní je pro nás klíčový rozvoj zahraničního obchodu, zejména mimo stagnující teritorium EU. Očekávané dopady Brexitu budou pro nás z dlouhodobého hlediska spíše pozitivní, krátkodobě však může odchod Velké Británie z EU způsobit potíže. Rok 2020 bude pro nás ve znamení investic, které odhadujeme na cca 180 mil. Kč. Je to největší částka v historii firmy, kterou investujeme v jednom v kalendářním roce. Největší část půjde na výstavbu nového závodu Fenix Slovensko, do skupiny Fenix Group přibude letos srbská společnost Elmark. Rozšířit chceme výrobní linky ve španělské společnosti Ceilhit, pokračovat budeme i v automatizaci výroby ve společnosti Fenix s.r.o. v Jeseníku.“ uvedla Ing. Kateřina Jezerská, ředitelka Fenix Trading a dodala: „Připravujeme se i na Expo Dubaj 2020, které se uskuteční v termínu od října 2020 do dubna 2021. Bude to první světová výstava, která se uskuteční na Středním východě, v Africe a jižní Asii a naše společnost tam určitě nechce chybět.“

„Další investice směřujeme do dceřiné společnosti AERS s.r.o. a do dostavby haly pro výrobu bateriových úložišť AES. Zahájení a úspěšné zvládnutí výroby baterií by nám mělo poskytnout silnou podporu na opačném spektru energetického trhu (růst cen energií urychlí zájem o nákup bateriových úložišť). Tento segment by se měl stát v budoucnosti jedním ze základních pilířů celé skupiny.“ řekl Mgr. Cyril Svozil jr.

O Fenix Group a.s.

Obchodní skupina Fenix Group a.s. vznikla v roce 1990 a letos oslaví 30 let od svého založení. V čele stojí po celou dobu existence Ing. Cyril Svozil, ředitel a majitel holdingu. Od ledna 2017 je ředitelkou společnosti Fenix Trading s.r.o. jeho dcera, Ing. Kateřina Jezerská. Hlavním předmětem činnosti je výroba a prodej elektrických topných systémů. Páteř výrobního programu skupiny tvoří podlahové a stropní topné fólie ECOFILM, topné kabely, rohože a systémy protiúrazové ochrany ECOFLOOR, sálavé topné panely ECOSUN (vč. skleněných panelů GR) a přímotopné elektrické konvektory ECOFLEX. Za dobu své existence se firma stala nejen nejvýznamnějším tuzemským dodavatelem elektrických topných systémů, ale i výrazným exportérem s vývozem do 63 zemí světa. V Evropě je dnes Fenix Group největším výrobcem elektrických sálavých topných systémů.

www.fenixgroup.cz

Publikováno: 4. 2. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima