Zimní kráska čemeřice

Málokdo asi tuší, že čemeřice je vysloveně zimní květina, které nevadí ani sníh a ani chladné počasí. Některé druhy kvetou již v prosinci. Pokud se chcete i v období, kdy zahrada spí, těšit z květů rostlin, pořiďte si právě čemeřici. Jen pozor, tato rostlina je jedovatá.

Období, kdy kvetou čemeřice je právě teď (Zdroj: Prima Doma)

Čemeřice je vysloveně zimní královna

Tato nenáročná rostlina je známá už ze středověku, kdy se používala coby léčivka jako odčervovací a močopudný prostředek. Bohužel se brzy ukázalo, že čemeřice patří mezi jedovaté rostliny a její využití v lidovém léčitelství tedy rozhodně nedoporučujeme. Oddenky a kořeny vyvolávají prudké otravy.

Dobové vyobrazerní
Čemeřice je rostlina, známá již mnoho století (Zdroj: Prima Doma)

Patří do rodu pryskyřníkovitých. Je to nenáročná rostlina, která vykvétá velmi brzy, dokonce už v prosinci a lednu. Původem je z jižní Evropy. 

Bíle kvetoucí je kuriózně nazvána čemeřice černá pro své černé oddenky. Její květy můžeme obdivovat po celé jaro. Nakvétá postupně a květy vydrží velmi dlouho bílé, až při odkvětu začnou zelenat. V tuto chvíli dozrávají plody čemeřice. Nejsou jedlé, ale obsahují semena.

Květy
Čemeřice má několik barevných odstínů (Zdroj: Prima Doma)
Čemeřice černá
Čemeřice kvete již v lednu, zima jí vyhovuje (Zdroj: Prima Doma)

Čemeřice nachová má krásné, masově rudé květy. Potřebuje stejně jako ostatní čemeřice alkalický substrát, tedy s přídavkem vápna. Vyžaduje dlouhou dobu ponechat v klidu po přesazení, jinak nenakvete. Loňské listy zásadně neořezávat, odstraňovat pouze ty odumřelé.

Čemeřice nachová
Kromě klasické bílé je velmi krásná i červená varianta (Zdroj: Prima Doma)

Dalším druhem je čemeřice zelená, jejíž květy jsou skutečně jasně zelené. Čemeřice vyžadují spíše slunné až polostinné stanoviště, jsou poměrně nenáročné. 

Zelené zbarvení květů
Pokud bílé květy začnou zelenat, čemeřice odkvétá (Zdroj: Prima Doma)

Čemeřice se dělí trsy, kdy je možné velkou rostlinu roztrhnout a samostatně zasadit. Ideální je vysévat je ze semen, mají velmi pomalý růst a vydrží v půdě velmi dlouho. Dokáží se rozmnožovat i samovýsevem. 

Listy čemeřice
Čemeřice se dá množit dělením trsů (Zdroj: Prima Doma)

Publikováno: 14. 2. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima