Moderní dřevěná architektura na výstavě

Salon dřevostaveb 2020 přinese setkání lídrů z oboru moderních dřevěných staveb, kteří se zaměří na témata dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor i bydlení. Pod jednou střechou se odehraje setkání dodavatelů a stavitelů, výstava architektury i přednášky, které představí současné technologie, trendy a nejvýraznější aktuální dřevěné stavby, které vznikly v Čechách a na Slovensku. Akce proběhne 13. a 14. března v holešovickém VNITROBLOCKu, o den dříve ji zahájí přednáška v CAMPu. Na téma dřevostaveb pro veřejné účely zde promluví známý německý architekt Felix Waechter. Hlavní hvězdou ve VNITROBLOCKu pak bude britský stavitel vícepodlažních dřevostaveb Philipp Zumbrunnen.

Salon dřevostaveb ukáže trendy a udržitelnost moderní dřevěné architektury a stavitelství (Zdroj: Salon dřevostaveb)

Salon dřevostaveb ukáže trendy a udržitelnost moderní dřevěné architektury

Návštěvníci se během dvou dnů na jednom místě dozví vše o moderní dřevěné architektuře. Získají možnost se seznámit s lídry oboru a prohlédnout si ty nejvydařenější české a slovenské dřevostavby. Salon ukáže, že moderní dřevěná architektura se neomezuje jen na rodinné domy, ale má své místo i mezi veřejnými a komerčními budovami, včetně těch vícepodlažních.

Salon dřevostaveb 2019 2
Program se bude točit okolo moderních dřevostaveb (Zdroj: Salon dřevostaveb)

Do výběru výstavy se mimo jiné dostala i dostavba mateřské školky ve Všetatech-Přívorech od studia Prodesi/Domesi nebo trojpodlažní loděnice, kterou v Bratislavě postavilo studio OFFICE110. Dřevostavby pro bydlení představí liberecké studio MJÖLK ARCHITEKTI anebo slovenští architekti TOITO. Výstava ukáže na velkoformátových fotografiích 38 zásadních staveb z Česka a Slovenska. Od začátku svého působení Salon zdůrazňuje udržitelnost dřevěné architektury a odpovídá na otázky, jak stavět šetrně k životnímu prostředí. Lidé dnes stojí před velkou výzvou – jak snížit produkci CO2, která z velké části vzniká při stavitelství. Možným řešením jsou právě stavby ze dřeva. „Každý, kdo uvažuje o nové stavbě, si může přijít na Salon pro informace o výhodách, proč stavět právě ze dřeva. Najde zde inspiraci, zjistí technologické možnosti a získá kontakty na fundované odborníky,“ vysvětluje architekta Ľubica Fábri, ředitelka Salonu dřevostaveb na Slovensku a programová ředitelka českého Salonu.

Atelier Haumer kancelář lesní školky Vídeň
Budova lesní školky má velmi moderní pojetí (Zdroj: Salon dřevostaveb)
Office110 architekti Loděnice Karloveské rameno
Ukázka budovy loděnice (Zdroj: Salon dřevostaveb)

PROGRAM SALONU DŘEVOSTAVEB 2020

12 / 3 — CAMP

 • 19:00 Přednáška Felixe Waechtera Letošní Salon dřevostaveb zahájí německý architekt, prof. Felix Waechter ze studia Waechter + Waechter Architekten BDA, který je autorem oceňovaných moderních dřevostaveb pro města a jejich veřejné účely. Mezi jeho poslední realizace patří budova Akademie pro mezinárodní spolupráci v německém Bonnu.
Waechter  Waechter Bonn
Moderní architektura se zaměřuje na ekologii (Zdroj: Salon dřevostaveb)

13 / 3 — VNITROBLOCK

 • 10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020
 • 10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu 
 • 11:00 – 12:30 Filmy o stavbách ze dřeva a dopolední workshop 
 • 13:00 – 17:30 Architekti představují dřevostavby pro podnikání a veřejný sektor Ve čtvrtečním tématu bude pokračovat i páteční program Salonu. Diskuze a přednášky se budou věnovat komerčním a veřejným dřevostavbám. Návštěvníci se mohou těšit na přednášku rakouského architekta Gerharda Haumera, autora krásné budovy pro sídlo lesní školky nedaleko Vídně. O své zkušenosti se podělí také architektka Klára Vratislavová z Prodesi/Domesi, která je autorkou moderní dostavby mateřské školky ve Všetatech Přívorech. Z Londýna přiletí další zahraniční host Philipp Zumbrunnen, který představí nádherné realizované vícepodlažní stavby ze dřeva. 
 • 18:30 Večer profesionálů – pro pozvané hosty
Salon dřevostaveb 2019
Salon představí moderní architekturu (Zdroj: Salon dřevostaveb)

14 / 3 — VNITROBLOCK

 • 10:00 – 18:00 Výstava Salon dřevostaveb 2020 
 • 10:00 – 18:00 Výstavní prezentace výrobků a vzorků od firem, které rozumí dřevostavbám, designu a dřevu 
 • 11:00 – 12:30 Krátké odborné prezentace a diskuze s odborníky na téma materiály a technologie V sobotu dopoledne bude příležitost seznámit se se zdravými materiály a progresivními technologiemi pro moderní dřevostavby. CLT, dřevovlákno, povrchové úpravy dřeva a přírodní izolace budou tématy prezentací a diskuzí s odborníky.
 •  13:00 – 17:30 Mozaika realizací z aktuální Ročenky dřevostaveb na téma rodinné domy Odpoledne si mohou návštěvníci Salonu poslechnout, jaké to je bydlet v moderní dřevostavbě. Slovo dostane rakouský architekt Jochen Kreuter ze studia Josep anebo architekt Péter Pozsár z Maďarska a další architekti dřevostaveb ČR a SR. Akci doprovází užitečné workshopy pro každého, kdo si chce vyzkoušet reálnou práci se dřevem a křest Ročenky dřevostaveb 2020, která dokumentuje všechny stavby představené na letošním Salonu. Letošní jubilejní vydání je navíc doplněné o texty shrnující vývoj moderní dřevěné architektury v okolních evropských zemích. Vstupenky na Salon dřevostaveb 2020 jsou v prodeji přes GoOut.cz. Zahajovací přednáška v CAMPu je zdarma, ale je nutné si rezervovat místo.
Atelier Josep 58 Sekunden-2
Dřevostavby jsou současným trendem (Zdroj: Salon dřevostaveb)

Aktuální novinky o Salonu dřevostaveb 2020 jsou na webu www.salondrevostaveb.cz a na facebookové stránce https://www.facebook.com/salondrevostaveb/ 

Salon dřevostaveb 2020 úvod
Výstava začíná již v březnu (Zdroj: Salon dřevostaveb)
Atelier Josep 58 Sekunden
Pasivní domy a dřevostavby jsou pro architekty výzvou (Zdroj: Salon dřevostaveb)

Publikováno: 21. 2. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima