Co je to marocký štuk?

Marocký štuk je materiál známý více než tisíc let. Jeho původ je v Marrakéši, odtud i jeho název. Jeho složení je naprosto přírodní, jde tedy o eko bio stavební materiál a je to vlastně malta, která zkamení - chemicky je marocký štuk totožný s mramorem.

Práce s marockým štukem vyžaduje preciznost (Zdroj: Depositphotos)

Zpracování marockého štuku vyžaduje velké nasazení a zvládnutí řemeslných dovedností. Koupelny z marockého štuku jsou mimořádně krásné, srovnatelné opravdu s koupelnami z mramoru. při tom je tento materiál antibakteriální a neklouzavý, tedy do koupelen ideální. Jeho povrch je hladký, příjemný na omak, má opticky hlubokou kresbu a umí stárnout do krásy: starý je ještě hezčí než nový.

Z marockého štuku lze vytvořit libovolný tvar a pigmentací lze dosáhnout pestré škály barev. Na českém trhu jsou dostupné štuky vynikající kvality, např Kreidezait nebo Tierrafino. Kostru zamýšlené vany, umyvadla, či sprchového koutu tvoříme modelováním. Konstrukce je vytvořena z roxorů potaženým nosným cihlovým pletivem Stauss.

Marocká koupelna
Koupelny z marockého štuku jsou mimořádně krásné (Zdroj: Depositphotos)
Koupelna z marockého štuku
Zpracování marockého štuku vyžaduje velké nasazení (Zdroj: Depositphotos)

Cihlové pletivo Stauss je od svého vzniku v 1880 nepřekonanou jedničkou tenkostěnného a trojrozměrného stavění. Bylo a je využíváno s výhodou při stavbě kleneb, či říms, všude tam, kde je třeba vytvořit jakýkoli trojrozměrný prvek jako podklad pod omítku.

Poté, co je naformováno pletivo Stauss, je třeba zhotovit podklady. Dobrý podklad je polovina úspěchu. I ten má svůj technologický postup a vyžaduje po nanesení určitou časovou prodlevu pro schnutí a zrání. Teprve poté přichází na řadu marocký štuk. Jeho zpracování není nijak jednoduché, jde o chemický proces, který ovlivňují různé faktory jako například i teplota, či vlhkost vzduchu, na které musí štukatér flexibilně reagovat. Zrání štuku pokračuje ještě celých dalších šest měsíců, z nichž ten první koupelnu nelze používat. Je vidět, že se nejedná o úplně snadnou, rychlou a levnou věc, nicméně jde o krásné a trvanlivé zhodnocení nemovitosti.

Marocký štuk
Z marockého štuku lze vytvořit libovolný tvar (Zdroj: Depositphotos)

Alternativou marockého štuku jako povrchové úpravy stropů a stěn tam, kde není zapotřebí odolnosti proti vodě je jílový štuk Listro. Říká se mu teplý led, je hladký s vysokou hloubkou lesku, prosvětluje a celkově působí velmi příjemným dojmem. Je stejně jako marocký štuk velice závislý na kvalitě podkladu, ale při určité řemeslné disciplíně je zvládnutelný i šikovným amatérem, zatímco opravdový marocký štuk je lépe přenechat profesionálům.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Co je to marocký štuk?
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 24. 2. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima