Netradiční slaný beránek

Symbol beránka byl velmi rozšířený už v předkřesťanské tradici v celé středomořské civilizaci, ovládané po tisíciletí pastevci. Jako symbol je neodmyslitelně spjat i s hlavním křesťanským svátkem, Velikonoci. Dnes pečeme velikonočního beránka nejčastěji z třeného nebo tvarohového těsta a zdobíme mašlí. Zkuste ale letos pojmout tento tradiční velikonoční symbol jinak! Ozdobte svůj stůl vkusným a lahodným beránkem naslano podle autorky oblíbeného blogu Live with Anny.

Netradiční velikonoční beránek naslano podle blogu Live with Anny (Zdroj: MORA)

Co budete potřebovat?

Velkou formu na beránka, na vymazání formy trochu másla a mouky.

Šlehací mixér, troubu a varnou desku.

Těsto

 • 500 g hladké mouky
 • 200 ml oleje
 • 200 ml vody
 • 2 vejce
 • sůl
 • 1 prášek do pečiva

Náplň

 • 1 velkou cibuli
 • 3 vařená vejce
 • 100 g šunky
 • 100 g čerstvého špenátu
 • 3 stroužky česneku
 • 80 g nastrouhaného sýra
 • sůl
 • 2 lžíce olivového oleje
Těsto
Základem je dobře propracované těsto (Zdroj: MORA)

Jak na to?

Nejprve dejte vařit vejce. Poté do velké mísy odvažte mouku, sůl a kypřicí prášek. Suchou směs promíchejte a pak přidejte vodu, olej a syrová vejce. Vypracujte těsto a nechte chvíli odpočinout.

Mezitím, co těsto odpočívá, si připravte směs do beránka. Na pánvi si rozehřejte olivový olej
a orestujte na něm nadrobno nakrájenou cibulku. Jakmile začne cibulka mít zlatou barvu, přidejte na kousky nakrájenou šunku a ještě chvíli restujte. Pak přidejte nahrubo nakrájené listy špenátu, sůl, česnek a přiklopte. Nechte dusit, dokud špenát nezměkne. Opět se vám může hodin jedna užitečná funkce, a sice StayWarm, která udrží ideální teplotu, aby se směs dusila při nízké konstantní teplotě.

Formu si důkladně vymažte máslem a vysypejte hladkou moukou. Poté do formy rozložte půlku těsta tak, aby vám vzniklo místo na směs. Vložte vařená vejce, zasypte nastrouhaným sýrem a přidejte směs se špenátem. Navrch rozprostřete zbytek těsta a přiklopte vrchním dílem formy.

Pečte v předehřáté troubě na 190 °C 60 minut. Poté vrchní díl formy dejte pryč, snižte teplotu na 180 °C a pečte ještě dalších 10 minut. Hotového beránka nechte ve formě úplně vystydnout. Forma jej krásně pustí a půjde vám dobře vyklopit. Pokud máte horkovzdušnou troubu, pečení bude rovnoměrné; ještě lepších výsledků dosáhnete se správným tvarem trouby. Patentovaný tvar trub MORA vychází z tvaru kamenné pece. Vzduch tak proudí kolem pokrmu rovnoměrně, a váš beránek bude nadýchaný a dokonale propečený ze všech stran.

MORA_slaný beránek 1
Beránka upečte netradičně na slaný způsob (Zdroj: MORA)

A v čem upéct?

Ideálním spojencem pro upečení nejen tohoto velikonočního beránka, ale i pro nepřeberné množství dalších pečených a grilovaných dobrot, se jistě stane vestavná nerezová multifunkční trouba MORA VT 779 BX. Ovládá se pomocí přehledného intuitivního dotykového panelu, který umožňuje nastavit širokou škálu přednastavených režimů trouby a také dalších funkcí včetně přesné teploty. Výkonná multifunkční trouba v energetické třídě "A+" a objemem trouby 71 l má patnáct různých programů, nejen klasické pečení, gril s ventilátorem i bez, horkovzdušné pečení, rychlý předehřev, ale i rozmrazování nebo udržování teploty pokrmu. Pro zvýšení komfortu obsluhy je trouba vybavená třemi teleskopickými výsuvy, které umožní bezpečnou manipulaci s připravovaným jídlem, aniž byste ho museli z trouby vytáhnout, k dispozici je i dětská pojistka i bohaté příslušenství v podobě roštu, mělkého a hlubokého plechu.

MORA_VT 779 BX
Troubu předehřejte a poté do ní vložte formu s beránkem (Zdroj: MORA)

A ještě něco navíc:

 A protože dobré jídlo a pečení je něco, co ve většině rodin nemůže chybět, přichází MORA s celoroční akcí, kdy zákazníci získají při koupi jakékoliv vestavné trouby MORA 10 balení pšeničné celozrnné mouky zdarma až domů. Po celý rok bude také MORA přinášet tipy na zdravé recepty a cvičení od špičkových sportovkyň a ambasadorek značky MORA, Kateřiny Neumannové, Hanky Kynychové a Jany Dukátové.

A navíc, od 9. 3. do konce května, získají zákazníci při koupi vybraného setu trouby a varné desky kvalitní myčku MORA za polovinu ceny.

Publikováno: 10. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima