Drtiče větví jsou cennými pomocníky

Drtiče větví již patří na naše zahrady nějaký ten pátek. Pěstitelé si je oblíbili pro jejich praktičnost a rychlost zpracování větví a rostlinného odpadu ze zahrady. Podívejte se na ty dva typy, které se využívají nejčastěji, a spočítejte si, zda se vám vyplatí jejich pořízení a přeměnu nadbytečných větví v cennou dřevní štěpku nebo zda zůstanete u starého způsobu ručního sekání a spalování na zahradě.

Drtiče větví vám ušetří práci i námahu při stříhání stromů (Zdroj: Depositphotos)

Drtiče větví

Likvidace odpadu z prořezu a prostřihu dřevin je pro mnoho zahrádkářů a pěstitelů problém, který často řeší pálením, nebo odvozem na skládku. Tím se připravují o kvalitní biologický materiál, který lze zpracováním v drtiči upravit k mulčování (vhodné jsou drtiče s válcovou hlavou) nebo kompostování (naopak vhodné jsou drtiče s talířovitou hlavou a noži). Pod stromy a keři působí nadrcený materiál nejen pěkně, ale chrání půdu před vysycháním, brání růstu plevele a zvyšuje kvalitu půdy. Kompostováním získáte kvalitní biologické hnojivo bez použití chemie a hodnotné živiny můžete navrátit do půdy záhonů.

Elektrický drtič větví

Elektrický drtič větví HECHT 624 snadno a rychle zlikviduje větve do průměru 4,5 cm. Těžko využitelný odpad ze zahrady prořeže nožová hlava poháněná motorem o příkonu 2400W na drobné kousky. Ty lze následně využít jako mulč nebo do kompostu. Drcený materiál můžete zachytávat do 50 l vaku, který je dodáván s drtičem. Hmotnost drtiče je 11 kg, a díky pojezdovým kolům jej snadno dopravíte na kterékoli místo v zahradě.

Hecht_624
Elektrický drtič větví vhodný na všechny zahrady (Zdroj: HECHT)

Motorový drtič větví                        

Benzínový drtič větví HECHT 6421 svým výkonem uspokojí i náročné uživatele. Pro pohon je použit motor HECHT OHV o objemu 389 cm3 s výkonem 9,8 kW / 13 HP. Pod hlavním plnícím hrdlem se ukrývá 16 výkyvných nožů, které spolehlivě zvládnou drtit drobný biologický odpad a větve do průměru 10mm. Pro drcení silných větví je na boční straně umístěno druhé hrdlo, pod kterým se otáčí dva hoblovací nože na talíři, které si poradí s větvemi do průměru až 50 mm. Díky silnému spalovacímu motoru je drtič možné používat i v místech, kde není dostupná elektrická energie. Pro manipulaci je vybaven dvojicí kvalitních kol, bytelnými rukojeťmi a odnímatelnou přepravní ojí pro zapřažení za zahradní traktor nebo jiný vhodný prostředek. 

Hecht_624
Elektrický drtič větví vhodný na všechny zahrady (Zdroj: HECHT)

K dostání na www.hecht.cz a kamenných prodejnách HECHT – specialista na zahradu.

HECHT_6421
Motorový drtič větví pro náročné uživatele (Zdroj: HECHT)

Publikováno: 16. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima