Ozdobné malířské techniky rozzářily nejen byt

Vymalované zdi utváří náš domov. Celkové řešení interiéru je možné provést různými způsoby. Jednou barvou v současné době dokáže vymalovat prakticky kdokoli. Co však dělat se stěnami, pokud se nám zdá takový byt příliš nudný? Existuje celá řada technik, které interiérové zdi rozzáří a dokážou na nich vykouzlit vkusné a zajímavé efekty.

Ozdobné malířské techniky rozzářily nejen byt (Zdroj: Depositphotos)

Produkty malířství

Nejčastějšími produkty od mistra malíře jsou bezesporu vymalované zdi v bytě. Málokdo však ví, že právě malíř, tak jako kdysi dokázal monumentálně vymalovat strop kostela či kaple, tak i dnes dokáže předvést své umění a vymaluje strop nebo stěnu.

Malířské nářadí
Bez štětky a válečku bychom malovat nemohli (Zdroj: Depositphotos)

Malířské dekorativní techniky

  • Válečkování - jedná se o techniku, při které se otiskuje na stěnu předem připravený vzor. Ten bývá zpravidla vyřezán do pryžového válce. Válečkovat je možné buď válečkovacím přístrojem, nebo celou soupravou. Existuje celá řada vzorů, které podléhají módním liniím příslušného období. Dělí se však do několika skupin, jako např. vzory geometrické či neurčité, stylizované, naturalistické, nebo vzory se slohovými prvky. Použití určitého vzoru záleží na vkusu každého jednotlivce, ale při volbě bychom měli brát v úvahu, jakou místnost budeme válečkovat. Pro menší místnosti je vhodné volit spíše drobnější vzory, naopak na stěny ve velkých místnostech se hodí váleček s větším vzorem. Válečkovat lze i stropy. Zde se však doporučuje šachovnicový postup válečkování. Zvláštním způsobem válečkování je metoda, která nejvíce napodobuje vzor tapet. Jedná se o tapetové válečkování, při kterém se používají širší válečky, do nichž jsou ručně vyřezané celé vzory.

Jste malíř začátečník? Podívejte se na naše tipy, jak zvládnout malování pokojů na jedničku!

Malování válečkem
Malování stěn válečkem je dnes velmi rozšířená technika (Zdroj: Depositphotos)
  • Plastické linkování - je to složitější malířská technika, při které se používají linkovací štětce, pravítka nebo šňůra a závaží. Linkování se může použít ostré či plné nebo šumrované.
  • Šablonování - jedná se o vzornicovou techniku, při které se přenáší na stěnu vzor, který je vyřezán buď do speciálně upraveného papíru, nebo do tenkého plastu či plechu. Před nástupem válečkování se tato technika používala na celé zdi. Avšak v současné době se jedná spíše o dílčí techniku. Používají se různé druhy šablon např. stahovačky. Ty mají poměrně hustou kresbu vzoru, a aby se vzor nerozpadl, rozkresluje se a vyřezává do více vzornic. Dále existují přesazovačky, což jsou šablony, které se při navazování kresby posouvají vzorem nahoru či dolů. Dále jsou šablony jednoduché, jednobarevné nebo vícebarevné. Šablonování se může provádět různými technikami např. na celé ploše, v pásech nebo do rastru. Plocha určená k šablonování se vždy musí přesně vyměřit a případně vytyčit. Přes šablonu je možné malovat štětcem, batikovat, otiskovat houbu, nebo např. tupovat. Jakmile ukončíme práci se šablonou, je nutné tuto pomůcku důkladně ošetřit. Ihned se omyje vodou od nanesené barvy, očistí se, vysuší a zapráší sádrou. Je důležité, aby se šablony při skladování nelepily jedna k druhé.
  • Batikování - tuto techniku je možné používat k zdobení celé plochy stěny nebo v pásech a vhodným pomocníkem je tkanina s hrubým a strukturovaným povrchem. Krásných a zajímavých vzorů je možné docílit použitím např. manšestru, krajky či obyčejného hadru na podlahu. Vlhký hadr se namočí do barvy. Přebytečné barvy se zbavíme vymačkáním a stočíme. Následně jej položíme na stěnu a převalujeme všemi možnými směry.

Při malování stěn nezapomínejte na praktického pomocníka - malířskou krycí pásku.

Batikovaná stěna
Mezi dekorativní techniky patří batikování stěn (Zdroj: Depositphotos)
  • Tupování - touto technikou je možné napodobit různé přírodní materiály, jako je např. mramor nebo korek. K tomu se používá houba, stěrka nebo štětec.
  • Technika žilkování a vidličníkem - vzor se vytváří volným tažením žilkovacího štětce nebo vidličníkem, které se volně bez přerušení táhnou po stěně. Vzhledem k tomu, že při této technice není možné navazování vzoru, je vhodnější provádět nanášení vzoru do rastru.
  • Stříkání - jedná se o techniku, která se provádí na větších plochách nebo celých stěnách. Velice dobře se dá tato technika kombinovat i s jinými druhy malířských technik. Vytracené stříkání je ozdobná technika, která se může provádět z bílé až do kterékoliv polosyté barvy. Plocha se nejprve rozdělí na vodorovné nebo svislé pravidelné pásy. Pro každý pás se namíchá příslušný odstín barvy tak, aby vznikla barevná stupnice od nejsvětlejší až po nejtmavší a provádíme vytracené stříkání. Stříkání stěrkou se získají rovnoměrně rozložené kapky barvy na stěně. Tyto kapičky mají vejčitý tvar a použít se může i více barev pro takové okrasné zdobení. Stříkáním fixírkou se získává velice jemná ozdoba zdi. Pro tuto techniku je vhodnější použít syté a pestré pastelové barvy.

Hledáte originální a designové řešení na vaše zdi? Vyzkoušejte výtvarnou plastiku! Více informací se dozvíte v našem dalším článku.

Graffiti
Také graffiti je možno brát jako ukázku malířské techniky (Zdroj: Depositphotos)
  • Šumrování - jde o techniku, kdy se namočené konečky štětin štětce zlehka otírají o dobře připravený podklad stěny. Vyžaduje se určitá zručnost, cvik a lehká ruka, neboť je vyžadován pokaždé stejný tlak štětce na plochu. Šumrovat se může stěrkou nebo štětcem.
  • Malování štětcem od ruky - poslední ozdobná technika vyžaduje alespoň základní kreslířský um a provádí se tak, že na stěnu přeneseme kresbu, kterou obtáhneme a dále vybarvujeme volná středová místa.
Malování stěn
Lze namalovat i nástěnný obraz přímo na zeď (Zdroj: Depositphotos)

Dalšími výrobky od malířů jsou nejrůznější obrazy a upomínkové předměty. Barva může být nanesena např. na dřevo, sklo, a jiné.

Nátěr podlahy
I na podlahu lze použít barvy (Zdroj: Depositphotos)

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

TIP

Víte, jak správně připravit zeď před malováním? Přečtěte si i náš další článek plný rad a tipů. 

Publikováno: 13. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima