Modely motocyklů v muzeu v Pelhřimově

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově zve na zajímavou expozici modelů historických motocyklů z papíru. Viděli jste už nejmenší motorku, velkou jen 22 centimetrů, která je plně funkční a její rychlost se pohybuje okolo 50 km/ hod? Nebo motorku, na jejíž výrobu se nepoužil ani jediný kousek kovu a všechny komponenty jsou ze dřeva? Určitě si nenechte tuto akci ujít.

Muzeum rekordů a kuriozit zve na kolekce modelů historických motocyklů z papíru (Zdroj: Depositphotos)

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov 

 Rekordní kolekce modelů historických motocyklů z papíru V. Dohnalíka

Expozice Zlaté české ručičky, Nábřeží rekordů a kuriozit 811, Pelhřimov

Výstava motorek
Nenechte si ujít výstavu historických motocyklů (Zdroj: Depositphotos)

Věřili byste, že tyto motorky jsou vytvořeny bez návodu, jen podle obrázku a z obyčejné kladívkové čtvrtky? 

Modely mají 30 cm na délku a zhotovení každého z nich představuje přibližně 3 měsíce až půl roku práce (po nocích) pana Václava Dohnalíka z Přerovska. Aktuálně má rekordman dokončenu kolekci deseti modelů, jež jsou vyrobeny z papíru a do posledního detailu podle reálných historických motocyklů. Všech 10 zmiňovaných modelů i jejich autora představí Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov v rámci úterní akce. Autor by měl přivézt i malou ukázku rozpracovaného modelu s pořadovým číslem 11 a také „propriety“, které používá. Mimochodem: tato největší kolekce papírových modelů historických motocyklů (takto bude zapsána do České knihy rekordů) představuje 4 roky práce a je dalším důkazem o tom, že úsloví o "zlatých českých ručičkách" má stále něco do sebe. Ostatně důkazů o tom lze ve stejnojmenné expozici pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit najít požehnaně. Některé jsou i z tohoto "motorkářského" oboru.

K vidění budou kuriózní kousky z papíru (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Nejmenší motorku, která i jezdí vytvořil Ing. Aleš Spirman z "Pionýra". Je vysoká 28 cm a při registraci rekordu u ní komisaři z Agentury Dobrý den naměřili rychlost 50 km/hod. Pavel Svoboda pro změnu v průběhu 2 let vytvořil dokonalou repliku legendární Jawy 250 ("Pérák"), a to v měřítku 1:1 - ovšem z 22 druhů dřeva (vskutku nádherný motocykl nemá jediný kovový spojovací materiál, žádný šroub nebo nýt, pouze dřevěné čepy).

Už jste viděli motorku vyrobenou pouze ze dřeva? (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Publikováno: 13. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima