České sklo se proslavilo po celém světě

Sklo nás provází na každém kroku. Všude, kam se jen podíváme, vidíme výrobky, které prošly rukama mistrů sklářů. Ať už se jedná o okna, výkladní skříně, bezpečnostní drátěná skla, nebo o výrobky drobnější, jako jsou například skleničky, vázy či svícny.

České sklářství má velice širokou škálu produktů (Zdroj: Depositphotos)

Produkty ze skla

Sklářství se řadí mezi tradiční odvětví českého průmyslu. Výrobní obory českého sklářského průmyslu se od historie poněkud rozšířily a nezahrnují pouze užitkové sklo či bižuterii, ale řadí se sem i plochá nebo obalová skla.

Dekorace ze skla
Ručně vyrobený skleněný upomínkový předmět (Zdroj: Depositphotos)
Skleněný svícen
Skleněný svícen (Zdroj: Depositphotos)

Produkty sklářského průmyslu

  • Ploché sklo - jedná se o skla pro výkladní skříně, bezpečnostní skla tvrzená nebo lepená, zvukově izolační skla a zrcadla
Skleněné tabule
Tabule tvrzeného skla do oken (Zdroj: Depositphotos)
  • Obalové sklo - výroba obalového skla zahrnuje konzervové sklo a nápojové lahve. Toto sklo je vyráběno převážně pro potravinářský průmysl. Dále sem patří skleněné obaly, které se používají v chemickém, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.
  • Skleněná vlákna - tato vlákna se používají k vyztužení kompozitních materiálů. Vyrábí se převážně sklovláknité příze či roving, což je vlákno nekonečné délky. Ze skleněných vláken se vyrábí celá řada technických tkanin, sklovláknité tapety či netkané textilie. Výrobky z kompozitních materiálů vyztužené skleněnými vlákny jsou nejvíce využívány u výrobců dopravních prostředků a výrobců strojních a stavebních konstrukcí. Jejich konstrukční a mechanické vlastnosti převyšují odolnost výrobků z tradičních konstrukčních materiálů.
Textilie se skleněným vláknem
Tkanina s příměsí skleněného vlákna (Zdroj: Depositphotos)
  • Užitkové sklo - Jedná se o rozsáhlý soubor skleněných výrobků, které nám slouží každý den. Jedná se převážně o sklo nápojové, stolní, varné sklo pro domácnost, ale také sklo umělecké či dekorativní, které je vyráběné v továrnách v celých sériích.
Užitkové sklo
S užitkovým sklem se setkáváme v každé domácnosti (Zdroj: Depositphotos)
  • Ostatní sklo - Jedná se o širokou škálu sklářských výrobků, které mají přesně definované vlastnosti. Používají se převážně v jiných oborech průmyslového trhu. Spadá sem technické a laboratorní sklo, skleněné průmyslové aparatury, ochranné svářečské sklo, optické sklo i výroba stavebních skleněných tvárnic nebo výroba bižuterních polotovarů a osvětlovacího skla.

Samozřejmě nesmíme opomenout ani českou bižuterii. Její tradice a ohlas proslavily naší republiku po celém světě. Jedná se vlastně o šperky vyrobené ze skla, které mohou být doplněny různými běžnými materiály.

Skleněný náramek
Náramky s barevnými sklíčky (Zdroj: Depositphotos)

 Ani vánoční svátky se neobejdou bez tradičních skleněných ozdob.

Křišťálový lustr
Ověsové lustry proslavily české skláře (Zdroj: Depositphotos)

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)
Vánoční ozdoby
Ručně vyráběné vánoční ozdoby jsou čím dál častěji oblíbené (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 13. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima