Pokrývači a moderní i tradiční materiály

Současní pokrývači pracují nejen s moderními materiály, ale také s tradičními doškovými střechami. Jejich umění dává vzhled novým domům a chrání je před nepřízní počasí. Moderní novostavby, roubenky či sruby, ale také rekonstrukce historických nebo památkových objektů jsou odrazem jejich umění, zručnosti a šikovnosti.

Jakou střechu byste si vybrali pro svůj dům (Zdroj: Depositphotos)

Produkty pokrývačského řemesla

Produktem pokrývače je kvalitní střecha. V současné době existují různé materiály a technologie v závislosti na ceně a složitosti provedení pokládky krytiny. Největší životnost vykazují střechy, na kterých byly jako krytina použity tašky betonové či z pálené hlíny.

  • Pálené tašky se vyrábí buď z klasického přírodního materiálu, nebo z keramické hlíny. Jejich největší výhodou je barevná i vzhledová stálost a dlouhá životnost. Mají však větší hmotnost než tašky z jiných materiálů.
  • Betonové tašky jsou odolné vůči mrazu, tlaku i deformaci. Taktéž jsou voděodolné. Jejich pokládka je vzhledem k jejich rozměrové přesnosti velmi jednoduchá. Nevýhodou těchto tašek je jejich vysoká hmotnost.   
Pálená taška
Pálené tašky mají stále svou kouzlo a výdrž (Zdroj: Depositphotos)
Pokládka střechy
Betonové tašky vykazují vysokou životnost (Zdroj: Depositphotos)

Dalším materiálem, který se používá pro výrobu kvalitních střech, je břidlice. Jedná se o metamorfovanou horninu s jemnou zrnitostí. Barva je většinou šedá až černá. Břidlice může být štípaná nebo řezaná.

Levnější variantu představují střechy plechové nebo střechy z bitumenových střešních šindelů. Všechny tyto materiály mají nepřeberné množství tvarů i různé barevné provedení.

  • Plechové krytiny jsou buď skládané, nebo falcované. Skládané plechové krytiny mají nízkou hmotnost a vyrábí se v mnoha barevných provedeních, tvarů i povrchových úpravách. Vyrábí se ve formě pásů, které se pokládají od hřebene k okapu. Falcové plechové krytiny se spojují pomocí otevřených stojatých drážek čili falců. Jejich pokládka se provádí od okapů směrem k hřebeni střechy.
  • Bitumenové šindele se vyrábí z asfaltových pásů s vložkou. Mohou se vyrábět různé tvary. Tyto šindele se skládají ze skelné nosné vložky, technologicky upraveného asfaltu a kamenného posypu.
Asfaltová střecha
Střechy z asfaltových šindelů jsou levnější (Zdroj: Depositphotos)
Plechová střecha
Betonové tašky vykazují vysokou životnost (Zdroj: Depositphotos)

Dalším materiálem, který se může použít na výrobu střech, jsou plastové krytiny, které se vyrábí ve formě šablon, rolí nebo desek. Mohou se vyrábět např. z PVC, polykarbonátu, polyesteru nebo polyetylenu.

Stejně jako v dávných dobách i dnes se mohou používat tradiční krytiny z přírodních materiálů.

  • Slaměné a rákosové došky mají u nás velmi dlouholetou tradici. Došková střecha má vynikající izolační vlastnosti a zabraňuje rychlému střídání teploty v interiéru. Dobře provedená došková střecha má životnost až 40 let.
  • Dřevěné šindele jsou velmi estetické, mají výborné tepelné a izolační vlastnosti. Předností takové střechy je nízká hmotnost. Dřevěné šindele se používají nejen na památkových objektech, ale vhodné jsou také při výstavbě novostaveb např. roubenky či sruby.
Členitá střecha
Moderní střechy mohou mít hodně členitou plochu (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 13. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima