Návod na výrobu stolní hry Cvičkon

Hrajete rádi stolní hry? Pak tu pro vás máme návod na výrobu stolní hru Cvičkon. Zvládne ji vyrobit i prvňáček. Stačí papír a tužky. Že jste o téhle hře nikdy neslyšeli? Tak to jste ani nemohli! Je to nápad devítileté Bětušky, která ráda tvoří a miluje pohyb. O čem hra je a jak ji vyrobit se dozvíte v článku.

Při hraní vlastnoručně vyrobené stolní hry Cvičkon se zabaví celá rodina (Zdroj: Andrea Drobílková)

Už jste někdy viděli tátu dělat holubičku, mamku sklapovačky, bráchu kliky nebo babičku dřepy? Se Cvičkonem se vám tohle všechno může poštěstit. Podstatou hry je právě jednoduché cvičení, u kterého se sejde celá rodina, a navíc je to zábava. Při výrobě stolní hry se zabaví i malé děti a do hraní se může zapojit klidně celá rodina.

Kdo si hraje nezlobí. Nezapomněli jsme ani na hračku pro vašeho pejska. Podívejte se na návod a vyrobte mu hračku, která vydrží.

Co budete na výrobu stolní hry Cvičkon potřebovat

  • 2 papíry velikosti A3
  • barevné fixy nebo pastelky
  • lepidlo na papír
výroba stolní hry
Na výrobu stolní hry budete potřebovat jen to, co máte běžně doma (Zdroj: Andrea Drobílková)

K samotnému hraní vám pak stačí jedna klasická herní kostka a figurky. Figurky ale nejsou podmínkou, můžete si je totiž taky vyrobit. Pro každého hráče jednu.

Postup výroby herního plánu

Na delší stranu papíru naneste vrstvičku lepidla a opatrně přilepte druhý papír. Vznikne vám tak poměrně velká plocha, na kterou nakreslíte herní plán.

lepení papíru
Slepením dvou papírů vytvoříme velkou plochu pro nakreslení herní dráhy (Zdroj: Andrea Drobílková)

Nejprve je potřeba nakreslit širokou klikatou herní dráhu přes celý papír. Pokud si netroufáte kreslit hnedka fixou, tak si dráhu nejprve předkreslete obyčejnou tužkou a potom ji obtáhněte. Dráha by měla být dostatečně široká, aby se do ní vešla jednotlivá políčka.

kreslení
Na papír nakreslíme dostatečně širokou a klikatou dráhu (Zdroj: Andrea Drobílková)

Čím delší dráhu nakreslíte, tím více políček se na ní vejde a tím více cvičebních úkolů budete moci připravit a následně při hraní plnit.

Políčka mohou být hranatá, šišatá nebo třeba kulatá. My jsme vyrobili barevná kulatá pole. Aby byl tvar pěkně pravidelný, tak jsme si pomohli obkreslením víčka.

obkreslování
Nakreslíme jednotlivá políčka - hranatá, šišatá nebo kulatá (Zdroj: Andrea Drobílková)

První políčko je START, poslední políčko je CÍL. Na ostatní políčka vymyslíme a napíšeme jednoduché cvičební úkoly, třeba 10 dřepů, 5 sklapovaček, 7 kliků, skákej po pravé noze, udělej holubičku, 10 žabáků, 15 sedů lehů, udělej kotrmelec… a určitě vás jich ještě napadne spousta dalších.

Navíc na několik políček připravíme „zákeřné pasti“ – stop, vězení a zpět na start. Co tato políčka znamenají, si přečtěte níže v pravidlech hry.

Máme pro vás seznam her, které musíte s dětmi vyzkoušet. 

kreslení fixem
Připravíme políčko "Vězení" a další nástrahy (Zdroj: Andrea Drobílková)
výroba stolní hry cvičkon
Do ostatních políček vymyslíme a vepíšeme jednotlivé úkoly (Zdroj: Andrea Drobílková)

Nakonec můžeme herní plán dozdobit a případně z papíru vystříhat a vybarvit i hrací figurky.

papírové hrací figurky
Figurky pro hráče můžeme použít z jiné stolní hry nebo je ještě lépe vyrobit z papíru (Zdroj: Andrea Drobílková)

Cíl a pravidla hry Cvičkon

Cílem hry je jak jinak než kreativní zábava při její výrobě. Ale hlavně cvičení a sranda s rodinou a kamarády při hraní. Vyhrává ten, kdo splní všechny úkoly a dostane se jako první do cíle.

Počet hráčů: Minimálně dva

Věk hráčů: Bez omezení

Pravidla hry: Kolik bude hrát hráčů, tolik budete potřebovat figurek. Je jedno, zda je vyrobíte nebo použijete figurky z jiné stolní hry. Všechny figurky se postaví na start. Hráči postupně hodí kostkou a hru začíná ten, kdo hodí největší/nejmenší číslo. Hráči se pak v házení a postupu po herním plánu střídají postupně po směru hodinových ručiček. Postoupí vždy o tolik políček, kolik jim padne na kostce.

Přečtěte si i návod na výrobu domácího fotbálku, který si užijí děti i dospělí. 

Políčko se cvičebním úkolem (10 dřepů, kliky, …): daný úkol musí hráč bezodkladně splnit

Políčko STOP: hráč jedno kolo nehraje

Políčko JDI DO VĚZENÍ: hráč přemístí svou figurku na pole „VĚZENÍ“ a tři kola nehraje. Po uplynutí tří kol se vrací na políčko „Jdi do vězení“, které ho do vězení poslalo a pokračuje dál ve hře. Z vězení je však možné se vykoupit splněním cvičebního úkolu, na kterém se ostatní hráči dohodnou. Tento úkol musí hráč hned splnit, pak může pokračovat dál ve hře.

Políčko ZPĚT NA START: vrací hráče zpět na start

Ten, kdo se dostane do cíle jako první, vyhrál!

stolní hra cvičkon
Hra je hotová a teď už stačí jenom svolat rodinu a užít si pohyb a zábavu (Zdroj: Andrea Drobílková)

Tak co? Líbí se vám hra Cvičkon a zkusíte si jí také vyrobit? Naše rodina se při hraní fakt pobavila, tátova holubička byla ta nejšišatější, mamka už zapomněla, jak se dělají sklapovačky a brácha neumí skákat žabáky… to ale postupně napravíme a tělo nás bude zase bolet nejen od cvičení, a hlavně od smíchu!

TIP

Zabavte děti kreativní činností. Ozdobte si květináče a vytvořite si tam originální kousky.

Publikováno: 19. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima