Jak si kameník z Čech splnil svůj chorvatský sen

Vše začalo dovolenou a toulky po středodalmatském ostrově Brač, kde Josef Hojdar, dnes úspěšný kameník žijící v Chorvatsku, objevil prestižní kamenickou školu. Ta byla umístěna nedaleko malé zátoky na východním konci tohoto ostrova. Překonal všechny bariéry, úspěšně složil přijímací a poté maturitní zkoušky a dnes má svoji vlastní firmu. Jakkoliv to může znít zvláštně, tento mladý muž si splnil svůj sen.

Jak si Čech splnil svůj chorvatský sen (Zdroj: archiv FTV Prima)

Kamenická práce

Hodně z nás sní o tom, jak krásné by bylo žít u moře. Josef Hojdar, kameník z ostrova Brač to štěstí měl a žije zde už po dobu 4 let. Našel zálibu v posilování, plavání a trávení volných chvil s přáteli. Co miluje, je jeho práce. Ale začátky jeho profese rozhodně nebyly růžové.

Josef Hojdar
Josefu Hojdarovi se jako jedinému z Čech podařilo vystudovat prestižní školu v Chorvatsku (Zdroj: PrimaDOMA)

Vše začalo v malém městečku Pučišća, vzdáleném asi 20 km od Supetaru, kam pravidelně připlouvá trajekt ze Splitu. Při jednom z letních cestování s rodinou narazil Josef na toto místo, kde se nachází prestižní kamenická škola, jediná v celé Evropě.

Nářadí
Kameník ke své práci potřebuje velké množství různého nářadí (Zdroj: PrimaDOMA)

Vypadalo to jako velmi zajímavá výzva, avšak pro patnáctiletého Čecha nebylo úplně snadné zapadnout do kolektivu v chorvatské škole. Začátky nebyly jednoduché, Josef byl na internátu daleko od domova a problém byl i v jazykové bariéře. Zhruba po prvních dvou až třech měsících však Josef zapadnul do kolektivu, kde se se dočkal pomoci, čímž největší problémy pominuly. Teprve zhruba po dvou letech se chorvatsky naučil dobře mluvit, protože neměl jinou možnost.

Broušení
Frézování kamene je velmi náročnou, a práce je ve velmi prašném prostředí (Zdroj: PrimaDOMA)
Kamenické práce
Kamenické práce bývají bez nadsázky i uměleckými díly, která přetrvají věky (Zdroj: PrimaDOMA)

Na Brači se nachází celkem 14 typů kamene. Josef říká, že se chce specializovat pouze na práci s nimi, protože jej tato práce velmi baví.  Co je na tomto kameni specifické, je jeho vzhled i struktura, je to něco mezi mramorem a vápencem. 

Kamenická škola
Vystudovat prestižní kamenickou školu v Pučišći, která je jedinou svého druhu, to chce pořádný kousek odvahy (Zdroj: PrimaDOMA)

Pilotní díl pořadu řemeslo nenahradíš

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 24. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima