Výukový program pro budoucí kováře

Na měsíční výpravu do Skandinávie byli vyslání tři kovářští učni ze Střední odborné školy uměleckořemeslné v Podkovářské ulici v Praze 9. V rámci programu Erasmus+ absolvovali tři budoucí kováři výukový program v Norské kovárně. V průběhu výcviku se zlepšili v kovářských dovednostech, společně se svými norskými kolegy tvořili sekery, repliky loďařských nástrojů, nože a dekorativní prvky na brány.

Na měsíční výpravu do Skandinávie byli vyslání tři kovářští učni (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Jak své působení shrnuli Jakub Chovanec, Filip Příkop a Marek Hron?

Po dlouhém letu s přestupem v Amsterdamu jsme přeletěli fjordy a ostrovy norského pobřeží a přistáli jsme v Bergenu. Naprosto okouzleni místním prostředím jsme se vydali na cestu do Oddy, naší finální destinace. Dlouhá cesta autem a trajektem nám odhalila spoustu krás norského pobřeží, lemovaného skalnatými fjordy a úpatím hor, pokryté mechem a jehličnatými lesy. Po příjezdu jsme byli ubytováni, dřevěný byt se šesti pokoji nám poskytnul příjemné prožití chladných norských večerů.

Místní kovář nás vzal na prohlídku kovárny, abychom se seznámili s naším dočasným pracovištěm. Kovárna byla velmi prostorná a kvalitně vybavená. Zároveň jsme se v ní seznámili s našimi norskými kolegy. Dočkali jsme se velmi přátelského přijetí do kolektivu. Zjistili jsme, že místní studenti jsou ze všech koutů Norska a dva dokonce z Nizozemí.

Práce kováře Filipa Příkopa
Předvedli jsme výrobu speciálních kleští na úchop materiálů různých průměrů a tvarů (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

V průběhu naší kovářské stáže jsme naučili norské žáky výrobu speciálních kleští na úchop materiálů různých průměrů a tvarů. Zdokonalili jsme se v kreativní tvorbě výrobou malých ocelových sošek, šperků a dekorativních předmětů. Společně jsme se účastnili přípravy na kovářskou soutěž ve výrobě kleští za použití tradičních výrobních postupů a nástrojů. Naprosto nás uchvátila výroba seker, nožů a sošek místního mistra.

Jak pracuje kovář Marek Hron
Marek Hron ukázal svou práci (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Naše výlety do přírody byly naprosto úchvatné. I přes nepřízeň počasí jsme se vydali na zasněžené ledovce, prudké vodopády a vysokohorská jezera. Mechem porostlé kamení a šumící potůčky tvořily malebnou atmosféru, po které se nám bude stýskat.

Kovářská práce
Společně jsme se účastnili přípravy na kovářskou soutěž (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Vrátili jsme se nadšení, poznali jsme novou kulturu a jsme obohaceni novými znalostmi. Chtěli bychom poděkovat naší škole za přípravu a za možnost takovéto zkušenosti a určitě všem našim spolužákům doporučujeme něco takového zažít.

Článek připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 20. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima