Jak zabavit děti doma, aby vás nepřivedly k šílenství

Jak zabavit děti doma ve chvílích, když je venku pěkně a ony ven nemohou? Jde to možná těžce, ale jde to. Máme pro vás nápady a tipy na bezva hry, které vám pomohou, abyste spolu dny nedobrovolného vězení co nejlépe zvládli.

Jak zabavit děti doma, aby vás nepřivedly k šílenství (Zdroj: Depositphotos)

Jak zabavit děti doma, aby se nenudily?

Cvrnkání kuliček

To, že jste všichni momentálně zavření doma, není zrovna pozitivní. Je to však ideální příležitost k tomu, abyste své děti naučili cvrnkat kuličky. Cvrnkání kuliček přece patří k jaru. A my vám ukážeme hru, k níž ani důlek nebudete potřebovat.

Samozřejmě, pokud máte zahradu, máte vyhráno. Můžete hrát kuličky klasickým způsobem. Pokud jste ale uzavření mezi zdmi paneláku, vyžaduje to jistou obměnu.

Na jednu stranu pokoje umístěte jednu větší kuličku (může jít i o tu skákací). Mezi hráče pak rozdělte kuličky a to tak, aby každý hráč měl vždy 5 kuliček stejné barvy. To proto, aby si je po cvrnkání děti poznaly. Podle stáří dětí vytyčte vzdálenost startovní čáry. Hra spočívá v tom, že se dítě snaží od startovní čáry trefit větší kuličku na druhé straně pokoje. Vyhrává ten, kdo se jako první trefí do největší kuličky, případně, kdo má u ní nejvíce svých kuliček. Strategické tedy je ostatní kuličky vycvrnkávat.

Dětská hra
Kdo si hraje, nezlobí. Máme pro vás tipy, aby se vaše děti nenudily (Zdroj: Depositphotos)

Samá voda, přihořívá

Další skvělou hrou, kterou si možná pamatujete ze svého dětství, je “Samá voda, přihořívá”. Hra je ohromně zábavná a zvládnou ji hrát i malé děti. Její princip spočívá v tom, že hráče pošlete za dveře a v místnosti někam schováte předem domluvenou věc. Dítě potom věc hledá. Pomůže vám v tom navigace samá voda, přihořívá, hoří. Čím blíže ke schované věci dítko je, tím je tepleji. Pokud ji najde “hoří”. Hru můžete hrát s dětmi, větší děti hru zvládnou hrát sami. Obtížnost hry můžete stupňovat. Hledání je obtížnější, když zvětšíte prostor, zmenšíte schovávaný předmět. Menším dětem to ulehčíte tak, že předměty nebudete pro změnu tak záludně schovávat. Děti také ohromně baví, když předmět mohou schovat ony a hledáte vy.

Mají vaše děti rádi tvoření? Podívejte se na nejlepší dárky, kterými jim uděláte radost.

Společné chvíle
Skvělou hrou, která dokáže zabavit malé i dospělé, je samá voda, přihořívá (Zdroj: Depositphotos)

Dovolte jim, aby si vybudovaly bunkr

Zavřete oči nad tím nepořádkem a dovolte jim, aby si vybudovaly bunkr. Vzpomeňte si na své dětství, jak jste se sami rádi schovávali a hráli si třeba pod stolem. Bunkry děti prostě milují. Potom, co si je vybudují z toho, co doma najdou, zklidní se a budou si v něm hrát a odpočívat. Bunkr dokáže dítě zabavit skoro na celý den. Ostatně, můžete je v bunkru navštívit. Povídejte si s nimi, přečtěte jim pohádku.

Bunkr
Děti milují bunkry, dovolte jim, aby si ho postavily (Zdroj: Depositphotos)

Hra na písmenka

Hra na písmenka je ideální pro předškoláky. Kouzlo této hry spočívá v tom, že v určitém limitu dítě jmenuje slova začínající na zadaná písmena. To dítě, které jich řekne nejvíce, vyhrává lentilku. Hru na písmenka můžete hrát i tak, že na zadané písmeno dítě v domě hledá a ukazuje na věci, jež na zadané písmeno začínají. 

Podívejte se také na video plné tipů na kreativní vyrábění s dětmi.

Písmenka
Hra na písmenka je nejenže zábavná, ale i interaktivní (Zdroj: Depositphotos)

Královna káže

Poslední hru, kterou vám dnes doporučíme, je: “Královna káže”. Je to jednoduchá hra, s níž zažijete spoustu legrace. Princip hry spočívá v tom, že děti musí dělat jenom to, co královna opravdu nakáže. Pokud královna neřekne: “Královna káže”, tak nesmí nikdo nic udělat. Ten, kdo to pokazí, vypadne ze hry, bude potrestán (třeba polechtán a podobně), vítěz naopak dostane nějakou drobnou odměnu.

Malá královna
Hra “Královna káže” se bude dětem líbit (Zdroj: Depositphotos)

TIP

Vyrobte si s dětmi pohyblivého draka z papíru, který je hezký, jednoduchý a děti si s ním užijí spoustu zábavy. 

Publikováno: 23. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima