Zápisy do 1. třídy

Tisíce předškoláků čeká v dubnu zápis do první třídy. Zatímco někteří už se nemohou dočkat, až usednou do školních lavic, jiní neskrývají obavy – a stejně tak jejich rodiče. Důvodem může být třeba to, že má dítko nedostatky ve výslovnosti. Pokud je to také případ vašeho potomka, nezoufejte. Přinášíme vám pět užitečných tipů, jak na poslední chvíli vypilovat základní dovednosti, které by měl prvňák zvládat.

5 tipů, jak hladce zvládnout zápis do první třídy (Zdroj: Depositphotos)

Nástup do první třídy je bez nadsázky přelomovým dnem v životě každého dítěte. Už si nemůže dělat jen to, co chce, ale musí se řídit pevnými pravidly, jsou mu uloženy první povinnosti a postupně se učí samostatnosti.

První vlaštovkou této zásadní změny je zápis. Během něj se učitelé většinou chtějí s dítětem seznámit a formou krátkého rozhovoru nebo hry prověřit úroveň jeho znalostí a dovedností.

Přestože nejde o formální zkoušku, která by rozhodovala o přijetí či nepřijetí, od budoucího prvňáčka se očekává, že bude správně vyslovovat všechny hlásky, tedy i sykavky a problémové písmeno ř.

Počítání
Hrajte s dětmi zábavné hry, kterými se budou i učit (Zdroj: Depositphotos)

Co s tím? Než zamíříte do logopedické poradny, zkuste s dítětem zapracovat na výslovnosti sami doma. Jednoduchá a hravá cvičení najdete například na stránkách projektu Hláskování s Lipánkem – www.hlasovanislipankem.cz, který připravila společnost Madeta ve spolupráci se zkušenými logopedy. Užijete si společně strávený čas, a pokud se budete svému dítěti aktivně věnovat, výsledky se brzy dostaví.

Strach z neznámého

Někdy škola ani nevyžaduje, aby se prvňáček k zápisu osobně dostavil. I v takovém případě ho ale raději vezměte s sebou – alespoň si prohlédne nové prostředí a pozná učitele. Zejména stydlivým dětem to pomůže překonat obavy.

Učení
Učení dětí může probíhat zábavnou formou (Zdroj: Depositphotos)

Jak vycvičit dítě? Trpělivě a hravě

  • Učte svého potomka lásce k pohybu. Zvláštní pozornost věnujte jemné motorice ruky a prstů. Buďte kreativní – kreslete, vystřihujte nebo třeba navlékejte korálky. Dítě to ocení, až se bude ve škole učit psát.
  • Důležitá je také obratnost mluvidel. Rozhýbejte ústa, rty i jazyk a nezapomínejte u toho správně a dostatečně dýchat.
  • Čtěte si spolu, prohlížejte obrázky a vyprávějte příběhy. Moderní technologie nedokážou nahradit mezilidskou komunikaci, to díky ní se dítě učí mluvit srozumitelně a v celých větách. Pokud tedy dítko odložíte k televizi, povídejte si pak alespoň o jeho oblíbených pořadech.
  • Předškoláci jsou přirozeně zvídaví, tak toho využijte. Učte se spolu jednoduché básničky, říkanky a písničky. Dítě tak potrápí paměť a nenásilnou cestou zapracuje na rozšíření slovní zásoby.
  • A především – nesoupeřte s ostatními rodiči. Opravdu není důvod, aby se předškolák učil látku první třídy. Každé dítě je jedinečné a vyvíjí se svým vlastním tempem, buďte proto trpěliví a nekřičte, pokud syn či dcera nepodávají výkony podle vašich představ. Přece jim nechcete školní docházku zošklivit ještě před jejím začátkem.
Kreslení
Děti rády kreslí, čímž se učí držet v prstech štětce a tužky (Zdroj: Depositphotos)

Když to vůbec nejde

Pokud se domníváte, že by vaše dítě školní povinnosti zatím nezvládlo, můžete požádat o odklad. Ten ale musí schválit dětský psycholog. Odklad vždy vnímejte jako nejzazší možnost a důkladně zvažte všechna pro a proti.

Publikováno: 26. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima