Výjimečné umění kováře Milana Hejla

Na počátku všeho byla střední strojírenská škola v Blansku. Mladík z obce Vranová na jižní Moravě se nikdy netajil láskou ke kovářství. Po úspěšném dokončení strojírenského oboru se začal věnovat řemeslu, které jej vždy lákalo. Díky svému věku, odhodlání i disciplíně již přesně věděl, jakým směrem se jeho život bude ubírat. Své štěstí našel v umění, které se v jeho podání stalo výjimečné a jedinečné. V současné době se snaží o vybudování své osobní umělecké značky.

Milan Hejl - strojař, který sběhl k uměleckému kovářství (Zdroj: archiv FVT Prima)

Umělecké kovářství

Milan Hejl je mladý kreativní muž, který rád pracuje rukama. Na střední škole si osvojil práci na soustruhu a jiných strojích, které každý den využívá ke své práci. Zálibu a zároveň i aktivní odpočinek našel ve sportu, který se jmenuje Street workout. Ten mu dodává odhodlání, disciplínu i soustředění, které využívá ve své profesi.

Osobnost
Milan Hejl - kreativní kovář (Zdroj: PrimaDOMA)

Kariéra tohoto mladíka začala na střední strojírenské škole v Blansku. Zde získal první cenné informace o strojírenství a strojích, které jej i při jeho nové umělecké profesi provází každodenním životem. V kovárně mladého muže se také nachází nepřeberné množství různých nástrojů. Nalezneme zde nejen kovadlinu, ponk, kleště na upínání kulatiny či rýhováky pro tvarování materiálu, ale také kovářské kleště, které se vyznačují tím, že si je každý kovář vyrábí naprosto sám podle toho, jaký materiál potřebuje vykovat. Ke své práci též využívá kovářské výhně, ve které se nahřívá materiál. K tomu používá koks, antracid nebo černé kovářské uhlí.

Kovárna
Místo kanceláře má Milan krásnou kovářskou dílnu (Zdroj: PrimaDOMA)

Vzhledem k tomu, že Milan Hejl nejprve vystudoval strojařinu, získal určitou výhodu oproti svým vrstevníkům. Ve chvíli, kdy vyhledal mistra kováře, věděl již přesně, kterým směrem se chce dát a proč se chce naučit právě tomuto řemeslu.

Na setkání kovářů Hefajston se podařilo tomuto mladému a nadanému umělci vyhrát soutěž. Ukoval tehdy železnou branku, která získala první místo a dodnes patří mezi stálé expozice kovářské školy, kterou absolvoval.

Práce
V peci se produkt musí nažhavit, aby se dal tvarovat (Zdroj: PrimaDOMA)

Milan je tvůrčí typ. Přijímá spíše menší zakázky, do kterých vtiskne svou kreativitu, fantazii a originální zpracování. Své štěstí nalezl v práci, která jej naplňuje a stala je také jeho koníčkem. Skutečný svět, přátelství a rodina jsou hodnoty, jež z tohoto mladíka dělají nejen muže, ale hlavně opravdového umělce kovářského řemesla.

Jeho snaha, píle, originalita, ale i odhodlání a disciplína mu napomáhají vybudovat značku "umělecké kovářství Milan Hejl".

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 25. 3. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima