Na stáži ve zlatnické dílně v Irsku

Vyrábět šperky, být v kontaktu se zlatem, stříbrem a drahými kameny, je snem spousty lidí. Naučit se řemeslu je jedna věc. Zdokonalit se v něm, je o něco složitější. Některé školy však svým studentům umožní absolvovat praxi ať už doma, nebo v zahraničí, ještě při studiu. Stáž, o které dnes bude řeč, byla umožněná díky Střední odborné škole uměleckořemeslné a programu Erasmus+.

Díky stáži mají studenti možnost vyzkoušet si řemeslo v jiné zemi (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Na stáž ve zlatnické dílně jsem odcestovala do Irského města jménem Sligo, které bylo na západu poblíž severního Irska. Čtyři týdny jsem zde strávila nejen učivem. Pracovali jsme pět dní v týdnu a víkendy jsme měli volné a jeden den o víkendu jsme měli zařízený výlet.

Moje práce byla ve zlatnictví nebo spíše ve zlatnické dílně. Zlatnictví se jmenovalo Gilbert Henry Goldsmith A byl to rodinný podnik, který se dědí už několik generací. V dílně jsem pracovala pouze já a Gilbert Henry.  Gilbert podniká ve výrobě šperků, vyrábí jen originály na zakázku a poskytuje spousty služeb, například brousí kameny, leští a opravuje šperky, zasazuje kameny do prstenů a pozlacuje.

Hanka Libichová před zlatnickou dílnou
Hanka Libichová před zlatnickou dílnou (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

V práci jsem zhotovovala prstýnky, náušnice a náhrdelník. Na vše jsem dělala svůj vlastní návrh.  Hodně často jsem pomáhala spravovat nebo leštit prstýnky, také jsem dělala spony na kravaty a čistila šperky, které jsem pak leštila. 

Prstýnek
S takovými skvosty přišla Hanka Libichová ve zlatnické dílně do styku (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

V dílně jsem se naučila spousty věcí, co jsem dosud neuměla, například jsem fasovala kameny do obrub, předtím jsem kameny jen lepila. Také jsem se naučila zasazovat diamanty do materiálu, což je jedna z nejtěžších věcí ve zlatnictví. Naučila jsem se znát spousty kamenů a hodně způsobů jejich vybroušení. Hodně mi tato práce pomohla se zlepšit v komunikaci a více jsem porozuměla anglickým názvům ve zlatnictví.

Byla jsem ubytovaná kousek za městem společně se svou skupinou v jedné rodině. Bydleli jsme v rodinném domě naproti moři společně s Elinne, která byla naše domácí. Dům byl útulný a Elinne byla velice milá. Každé ráno jsme měli na stole připravenou snídani a oběd sebou do práce, nebo na výlet a po práci nám byla uvařena teplá večeře.

pohled na útesy Slieve League, Rosses Point beach
Výlet na útesy Slieve League, Rosses Point beach (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Ve volném čase jsme společně se spolubydlícími chodili na výlety, byli jsme například v opatství, galerii a každý víkend byl zařízený jeden výlet od agentury, podívali jsme se např. do Dublinu, na útesy Slieve League, Rosses Point beach, také na horu Benbulbin a do různých měst. Dost často jsme chodili po práci nakupovat, jelikož obchodů tam bylo vážně mnoho. Obdrželi jsme grant, který všechno hradil, ať už ubytování, stravu a letenky, ale část grantu jsme měli i pro svoje účely.

Skupina stážistů na výletě
Skupina stážistů na výletě (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Před odjezdem na stáž jsme prošli přípravnými kurzy, jak ve škole, tak na internetu. Přípravné kurzy na internetu byly dobré v tom, že jsme si mohli vybrat, co jsme chtěli dělat a zlepšit. Na přípravných kurzech ve škole jsme procvičovali konverzaci a předváděli různé situace.

Lidé v této zemi byli velice milí a Irsko bylo překrásné, takže bylo velice těžké se s tímto místem rozloučit. Na závěr jsem dostala ze zlatnické dílny dárky na památku a kontakt, abych je přijela všechny zase navštívit a na nějaký čas se tam vrátila. Zážitek to byl skvělý a určitě se tam pojedu znova podívat a zkusit tam nějaký čas pracovat.

Článek je připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 1. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima