Nouzový stav v zemi změnil českou kulturu. Čas, který teď musí lidé strávit zavřeni ve svých domovech, ale mohou efektivně využít. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jim nabízí možnost sáhnout po vzdělávání a novinkách ze světa současné české i zahraniční architektury. Na duben připravilo přímý přenos přednášky Jak psát o architektuře, virtuální setkání s dánskými architekty EFFEKT nebo závěrečnou přednášku kurátora Adama Štěcha o modernismu v Uruguayi a Argentině i domácí program pro děti.
Virtuální přednášky a akce v CAMPu
Virtuální návštěvníky CAMPu čeká v dubnu hned několik živých přenosů z oblasti současné architektury a urbanismu. Novinkou je přednáška Jak psát o architektuře (2. 4.) s novinářkou Karolínou Vránkovou z Respektu, která je ochutnávkou k podzimnímu dvouměsíčnímu kurzu. Stavebnictví způsobuje až třetinu emisí skleníkových plynů na světě. Sucho v České republice se zhoršuje a nedostatku vody se podle průzkumů obává 90 % tuzemských obyvatel. Přednáška Rethink Architecture: Water (8. 4.) navazuje na sérii debat o udržitelné architektuře. Ta má za cíl inspirovat architekty či studenty architektury a zároveň představit konkrétní řešení aplikovatelná přímo na míru České republice. O tom, jak udržovat vodu ve městě nebo zlepšovat mikroklima, budou diskutovat architekt Zdeněk Fránek, Petr Bednár z Jakub Cigler Architekti a další.
CAMP se nezavřel, jen se sem lidé teď chodí virtuálně. A je jich hodně. Návštěvnost online přednášek se zvedla o více než sto procent. Současně se spustil www.campuj.online, kde je už teď průměrně větší návštěvnost, než když je otevřený CAMP fyzicky. Pozvání na přednášku Urban Talks přijalo kodaňské architektonické studio EFFEKT (15. 4.). To vyniká například v úpravách opuštěných industriálních staveb. V dubnu zakončí svůj třídílný cyklus přednášek Atlas modernismu (22. 4.) o různorodých podobách světového modernismu kurátor, publicista a historik Adam Štěch a proběhne také diskuze Velké změny Prahy (14. 4.) s náměstkem pro rozvoj Petrem Hlaváčkem a náměstkem pro dopravu Adamem Scheinherrem. Tentokrát se budou věnovat ulici V Holešovičkách a severní části Pražského okruhu.
Něco pro lepší náladu
Je potřeba zachovat nadhled a dobrou náladu. Pokračuje zábavná talk show s Ondřejem Cihlářem. Na nové vydání, které se odehraje 28. dubna, je pozvána producentka a radní pro kulturu Prahy Hana Třeštíková společně s bratrem fotografem Tomášem Třeštíkem. Den před tedy 27. dubna zase Adam Gebrian vyzpovídá Evu Le Peutrec ve svém pořadu Expati s Adamem Gebrianem. Architektka pracovala v Anglii, USA a Číně, navrhla 24 mrakodrapů, postavila město pro milion obyvatel a nyní chystá projekt luxusních bytů pro Tahity a Vanuatu.
Centrum v dubnu připraví na každý týden také jeden architektonický úkol pro děti od 10 let. Zadání najdou formou videa a pracovních listů na www.campuj.online. Po stažení si zadání doma vytisknou a začnou tvořit. Výsledky prací malých architektů pak zveřejní CAMP na svém Facebooku. Více informací o programu CAMPu lidé najdou na www.campuj.online, v podcastu Zkouška sirén, na Instagramu @camppraha, Facebooku CAMP či Youtube se záznamy proběhlých přednášek.
Veškeré přímé přenosy, ale i autorské texty a poklady z archivu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy jsou dostupné na www.campuj.online.
Publikováno: 4. 4. 2020