Český kovář na praxi v Itálii

V našich končinách platí pořekadlo "zlaté české ručičky". Přesto i naši řemeslníci by neměli usínat na vavřínech a měli by se ve svém oboru snažit stále zdokonalovat. Pokud chce někdo rozšířit své zkušenosti, je dobré se vypravit za praxí za hranice naší země a přiučit se u jiných mistrů,

V dílně s mistrem a jeho synem (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Po víkendu na kovářském setkání na hradě Helfštýn jsem se společně s Claudiem Botterem vydal jeho autem do Itálie na dvouměsíční kurz v jeho dílně. Cesta trvala prakticky celý den a po příjezdu, ubytování se a prvním přespání začala má praxe. Společně s Claudiem pracuje také jeho syn Massimiliano, který byl ze začátku také mým překladatelem, protože ovládá angličtinu. Vzhledem k odlišnosti pracovních postupů a vybavení v dílně chvíli trvalo, než jsem se plně zorientoval.

Skulptura mořského koníka
Skulptura mořského koníka (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

První pracovní týden utekl velice rychle a byl zakončen celovíkendovou návštěvou mezinárodního kovářského setkání v italském horském městečku Stia. Byla to velmi zajímavá zkušenost, potkal jsem zde mnoho zajímavých lidí a trávil dlouhý čas sledováním demonstrací prací ať už jednotlivců, nebo skupin kovářů z celého světa. Poté jsme se navrátili do Claudiova bydliště v Torreselle, což je malé městečko v regionu Padova poblíž měst, jako jsou Benátky, Bassano del Grappa, Treviso, nebo třeba Castelfranco. Do všech uvedených míst jsem se samozřejmě vydal na výlet, do Benátek dokonce dvakrát. Ale zpátky k praxi.

První zakázka, kterou jsme dokončili, bylo zábradlí do vily v Trevisu. Při montáži jsme museli být opatrní, protože vila měla mramorové schodiště a plno starožitností, něco, s čím jsem se v Čechách ještě nesetkal. Další práce, kterou jsem dělal, byla ratolest z olivovníku a číslo popisné pro různé klienty. Ve volné chvíli pak skulpturu mořského koníka.

Ratolest z olivovníku
Ratolest z olivovníku (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Poslední měsíc jsem pak převážně pracoval na velké zakázce obsahující dvě branky a dvě téměř pětimetrové brány pro klientku z nedaleké vesnice. Pracovní postup byl zcela jiný, než jsem byl zvyklý z naší dílny. Navíc brány těchto rozměrů u nás nikdy neděláme, ještě k tomu se musely přesouvat na jeřábu, takže to bylo mnoho nových zkušeností. Na poslední víkend přijel na návštěvu můj otec a mistr v jedné osobě společně s mým švagrem, takže jsem byl velice potěšen, že opět můžu mluvit česky. Italštinu jsem za dva měsíce ovládl v rámci možností slušně, avšak stále jen hrubý základ, dva měsíce nejsou mnoho na naučení. Po příjemném posledním víkendu jsem se s mými společníky vydal zpátky do milované vlasti.

Celé italské dobrodružství pro mě byla obrovská zkušenost, kterou bych nevyměnil za nic na světě. Díky tomu, že se o mě celá Claudiova rodina starala jako o vlastního, jsem se cítil velmi příjemně. Nemůžu všem dostatečně poděkovat a vyjádřit svůj vděk. Na závěr chci říct, že mi bylo velkou ctí učit se od jednoho z největších kovářských mistrů současnosti. Claudio je pro mě člověk, který posouvá hranice nemožného každým dnem o něco dál, jeho nápady a odvaha pouštět se stále do nových věci a postupů, před ničím se nezaleknout, jeho pokora, laskavá osobnost a neskutečná energie, s kterou se po dílně pohybuje, jsou pro mě inspirující. 

Z výletu do Benátek
Z výletu do Benátek (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

 

Článek je připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 3. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima