Velikonoční pohlednice v muzeu

Nastává období velikonoc a abychom si chvíli odpočinuli od smejčení, pečení beránků a barvení vajíček, připravilo pro vás pelhřimovské muzeum rekordů a kuriozit malé ohlédnutí za Velikonocemi uplynulých let. Letošní kuriozita je ve znamení velikonočních pohlednic, které se sešly v muzeu v Pohořelicích a jsou současné i historické, české, ale i z daleké ciziny.

Velikonoce v muzeu rekordů a kuriozit (Zdroj: Depositphotos)

Nový velikonoční rekord

Na jednom jediném místě ještě nikdy nebylo najednou vystaveno tolik pohlednic s tématikou Velikonoc a svátků jara, jako je tomu právě teď v prostorách Muzejního spolku v Pohořelicích na Brněnsku. Komisaři z Pelhřimova – města rekordů došli po několikahodinovém sčítání k pozoruhodnému počtu 4201.

Organizátoři z Muzejního spolku
Organizátoři akce pečlivě spočítali veškeré pohlednice v muzeu (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Pohořelický Muzejní spolek se tak zapsal do České knihy rekordů. Pohlednice mají svůj původ u nás, ale i v řadě zemí nejen evropského kontinentu. Jsou jak současné, tak i historické, kolekce obsahuje exempláře z přelomu minulého a předminulého století, ale kupříkladu i „slepecký“ velikonoční pozdrav s reliéfem v Braillově písmě. Na první pohled taková pohlednice vypadá jako čistě bílý obdélník vystřižený z kladívkové čtvrtky.

Petr Benkovič a slepecká pohlednice
Viděli jste někdy slepeckou pohlednici? (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Základ výstavy tvoří sbírka Petra Benkoviče (přes tři a půl tisíce kusů), s přispěním Petra Mejzlík, Aloise Urbánka a dobrovolných dárců. Pohlednice jsou vystavené v prostorách spolku v pohořelické Pšeničné ulici. Na své obdivovatele si ale budou muset počkat až do zmírnění vládních opatření proti šíření koronaviru.

10. leté výročí republiky
Pohlednice, symbolizující 10 let od vzniku republiky (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)
Pohlednice z Ruska
K vidění budou pohlednice i z ciziny (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Publikováno: 9. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima