Rarity v muzeu rekordů a kuriozit

Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově má spoustu zajímavostí, které stojí za prohlédnutí. A týká se to i Velikonoc. Je tu mnoho nejrůznějších předmětů, které se s velikonočními svátky pojí. Chcete vidět, jak to třeba vypadá, když slepici dojde toner a snese dvoubarevné vajíčko? I takovou raritu zde naleznete.

Velikonoční rarita z Pelhřimova (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Rarity v muzeu rekordů a kuriozit v Pehřimově

Slípce těsně před Velikonoci došel toner  

Muzeum rekordů v Pelhřimově má nový kuriózní exponát. Jedná se o vajíčko, které do jeho sbírek věnoval Jan Janíček, chovatel z Rozseče. Možná by se na první pohled nabízela varianta, že jde o velmi decentně zdobené vajíčko velikonoční, ale tak tomu není. Takhle ho slepice prostě snesla... jako kdyby ho vyráběla počítačově a zničehonic jí "v tiskárně došla barva".

Dvoubarevné vajíčko
Když slepici dojde toner (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Vejce běžné velikosti (vysoké 5,44 cm) je odspodu až do výšky 1,88 cm zbarveno hnědě, zbylé 2/3 vajíčka jsou bílé.

Velikonoční vajíčka
Kromě dvoubarevného vejce můžete vidět i největší vejce (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Ovšem neobvyklých vajíček mají v Pelhřimově mnohem víc. Třeba největší slepičí vejce v ČR, které vážilo 210 gramů (běžná hmotnost je 70 g), či vůbec nejmenší voskem zdobené kraslice. V České knize rekordů je zapsáno také velikonoční vajíčko s rekordním počtem dírek vyvrtaných zubní vrtačkou. Paní Helena Hlůžková jich do vaječné skořápky dokázala udělat 1569, aniž by se vyfouknuté vejce poškodilo.

Publikováno: 11. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima