Cesta za snem stát se kovářem v Kanadě

Jaká cesta ho až do státu Alberta na západě Kanada přivedla? Vyučil se na Středním odborném učilišti uměleckořemeslném. Pochází z kovářské rodiny a nejprve dělal zakázky v Čechách a střední Evropě. Chtěl se v oboru zdokonalit, tak po škole ještě vystudoval na Univerzitě Karlově. Jak říkal na letošní přednášce: "Je také důležité učit se cizí jazyk. V zahraničí bez něj byť coby sebelepší řemeslník neuspějete."

Pavel Mára se svým výrobkem (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Vlastními slovy o sobě 

Jmenuji se Pavel Podojil a jsem šťastným absolventem Uměleckořemeslné školy v Podkovářské v Praze 9. Vystudoval jsem tříletý obor Umělecký kovář a zámečník a následně v roce 1999 uzavřel toto studium maturitou. Po vojenské službě u hradní stráže jsem si založil svoji kovářskou firmu a začal tvořit. Po několika letech se mi naskytla možnost studovat i Karlovu Universitu, kterou jsem úspěšně dokončil v roce 2008. 

kovář Pavel Mára
Kovář Pavel Mára (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Z Čech až do Kanady

Následně jsem si chtěl rozšířit obzor o další světový jazyk. A proto jsem se zaměřil na angličtinu. Pro mě jako 13letého “němčináře” to byl doslova cizí jazyk. Do Anglie mě to netáhlo tak jako mé vrstevníky, a tak jsem se vydal sám za Oceán, a to do kanadského Calgary. Po čtyřměsíčním kurzu anglického jazyka jsem cestoval po celé severozápadní části Kanady, kde jsem se zamiloval do této rozsáhlé krajiny. Všem tento výlet vřele doporučuji. Bylo toho hodně co vidět a zažít. Oženil jsem se a po svatbě jsme si s manželkou sjednotili příjmení na Mara. Mára byl můj děda z matčiny strany, který byl též kovářem. Stejně tak se jmenuje i naše firma, MARA Ornamental Blacksmith Inc. Můj děda František Mára byl kovářem vyučeným u svého strýce Aloise Máry mistrem kovářským na Táborsku v jižních Čechách.

Zamiloval jsem se do rozsáhlé kanadské krajiny
Zamiloval jsem se do rozsáhlé kanadské krajiny (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Zkušenosti a rady 

Co se týká kovářského řemesla v zahraničí, a to obzvláště v kanadských podmínkách, mohu říci, že píle a trpělivost musí být na prvním místě. Moje začátky nebyly vůbec jednoduché. Začít bez nářadí či náčiní, když vás nikdo nezná a s angličtinou po čtyřech měsících to nebyla sranda. Nejvíce mě držela myšlenka toho, že zvládnu vymyslet a následně zrealizovat věci, co jiní nedokážou a tím uspokojit touhy a přání zákazníků. Jak se říká “Zlaté české ručičky”. 

Kovaná lucerna
Ukázka práce kováře Máry (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)
Kované schránky na dopisy
Ukázka práce kováře Máry (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

Ale úspěch však není jen otázkou jednotlivce. Jde o to koho, kdy a jak potkáte. Kým se obklopíte a jak s lidmi jednáte.  Dnes mohu říct, že zákazníci vždy ocení – například: když si mě pozvou na schůzku týkající se jejich nového zábradlí a následně jsou o to vice potěšeni, když se dozvědí, že jsem schopen udělat i barokní bránu, rám na jejich starožitné zrcadlo, které ladí danému stylu, chybějící nerezovou součást k jejich rodinnému historickému kafemlýnku, spirálové zábradlí či mechanické skryté/tajné dveře anebo otočný systém k jejich 12 metrové sbírce totemů. K prosazení se v kovářském byznysu je velice důležité se umět “pohybovat”. Vždy myslet dopředu! Například: umět si představit průběh prvního jednání se zákazníkem. Poté, co zákazníka okouzlíte náčrty či skicou na základě jeho popisu během rozhovoru s ním, musíte si představit, že možná bude chtít vědět či vidět víc. Protože první nadšení zákazníka ještě neznamená, že pro něj tuto práci budete dělat. A proto musí být připravené portfolio, odkazy, seznam podobných prací atd. Následně ho musíte usvědčit, že použití prvků, které prosazujete, dává smysl a materiálové použití je adekvátní. Důležité je vycítit, kdy a jak říci slovo “ANO”, anebo slovo “NE”. Ať se to týká použitých detailů, či zpracování výrobku, ale i otázek časových či finančních. 

Kované zábradlí
Ukázka práce kováře Máry (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)
Kované zábradlí
Ukázka práce kováře Máry (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

Současnost

V současné době mohu říct, že se mi daří velice dobře. Pracuji pro celou řadu designerů, architektů a stavebních firem, a především soukromých zákazníků. Jedná se převážně o nové komerční budovy a prostory, soukromé residence, ale i renovace atd. s rozsáhlou paletou různorodých prací. 

Kovaná vjezdová brána a lucerny
Ukázka práce kováře Máry (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

Z mého pohledu je krása kovářského řemesla daná tím, že každý den můžete dělat něco jiného. Něco, co tu ještě “nebylo”. Něco nového! A to za podmínek vám dostupných v ten daný čas a v té nejvyšší možné kvalitě.

Projekt Avenue restaurant

Byl jsem osloven jednou mojí známou designérkou (sídlí v Calgary a působí po celém světě) v roce 2018, ohledně předělání jedné staré banky v centru Reginy ve vedlejší provincii Saskatchewanu. Banka je historická budova s krásnými štuky a vysokými obloukovitými okny atd. Budovy jsme se nesměli ani dotknout. Moje část práce zahrnovala 90 % této renovace. Jednalo se o železné konstrukce pro stoly, květináče apod. Dřevěné kabinety a dekorativní sklo doplňovaly dvě velké železné konstrukce. Jedna konstrukce byla použita pro restauraci a druhá na opačné straně pro bar. Výsledek práce vidíte na obrázcích.

Hlavní byly dvě železné konstrukce, konstrukce stolů, květináče aj.
Hlavní byly dvě železné konstrukce, konstrukce stolů, květináče aj. (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)
Velká železná konstrukce pro bar a květináč
Velká železná konstrukce pro bar a květináč (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

Naší práce si všimli lidé z časopisu International Properties a dali jí do soutěže. V prvním kole jsme vyhráli v kategorii Nejlepší design restaurací na americkém kontinentu, za USA, Mexiko, Karibik, Aljaška, Kanada atd.

Tři získané nominace
Tři získané nominace (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

V druhém nejvyšším kole v Anglii jsme obdrželi osmé místo v kategorii nejlepší design restaurací na světě pro rok 2018–2019! 

Výsledkem je souhrnný časopis všech nejlepších designů z celého světa vydaném v jednom časopise "INTERNATIONAL PROPERTIES". Časopis je k dispozici zákazníkům v první třídě British Airways Airlines. Jestli se nepletu, tak komise hodnotící výsledky této designerské soutěže jsou majitelé British Airways Airlines.

Časopis INTERNATIONAL PROPERTIES ukazující nejlepší designy z celého světa
Časopis INTERNATIONAL PROPERTIES ukazující nejlepší designy z celého světa (Zdroj: Mara Ornamental Blacksmith Inc.)

Vzkaz

PS: Když vás vaše práce baví a jste v ní dobří, váš čas bude jejím otrokem. 
Pavel Mara  
http://www.marablacksmith.com

 

Článek je připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ
Dodáváme energii českému řemeslu (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 18. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima