Soutěž #NakopniPrahu jde do finále

Celkem 18 týmů přihlášených do soutěže #NakopniPrahu včera odprezentovalo svůj nápad, jak s pomocí technologií nebo inovativních řešení zlepšit život Pražanů. Setkání se konalo formou videokonference a některé z představených projektů získaly nový význam zvlášť ve světle aktuálního nouzového stavu. Odborná porota složená z řad odborníků, pracovníků magistrátu i zástupců firem vybrala 11 týmů, které postupují do finálového kola a dostanou finanční příspěvek na realizaci prototypu. Tři vítězná řešení nakonec v červnu získají finanční odměnu a maximální podporu města při uvedení do praxe.

Praha ve videokonferenci vybrala 11 nejlepších týmů městských hackerů do soutěže (Zdroj: CAMP)

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu přešel do virtuálního prostředí a vyhlásil včera ve videokonferenci 11 finalistů soutěže.  Někteří z účastníků museli ze soutěže odstoupit kvůli nasazení v boji proti pandemii, jiní využili situace a své projekty upravili.  „Do finálového kola jsme nakonec vybrali 11 týmů místo plánovaných deseti. Kreativita a inovace však nechyběly ani těm ostatním a rádi bychom některé z nich podpořili v budoucnu. Nejvíce týmů zaujala témata využití městských dat, sousedské vztahy a péče o zeleň, což jsou problémy v současné situaci o to aktuálnější. Těším se, že je finalisté v příštích měsících dotáhnou k funkčnímu prototypu,“ řekl Jaromír Beránek, předseda Výboru pro IT a Smart City Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Videokonference
Do finále bylo vybráno 11 nejlepších týmů (Zdroj: CAMP)

11 finalistů #Nakopni Prahu a jejich projekty

  • Tým 3plus1 přišel s projektem systému pro evidenci legální reklamy, který by umožňoval centrálně evidovat legální reklamu.
  • Tým Greenwitch připravil projekt na využití podzemního vedení v Praze. Projekt by pomocí moderních technologií a softwaru upravil vedení městských technických sítí, aby bylo efektivnějšímu a méně náročné na opravy.
  • Tým Kasiopea představil projekt vzdělávacího portálu Sagitta, na kterém by se interaktivním způsobem v češtině vyučovalo programování.
  • Tým Koblížci je autorem projektu Knihy na Prahu, který reaguje na aktuální situaci a umožnil by dovážení knih z knihoven seniorům.
  • Tým MPGA přivedl k životu projekt Zazelenej Prahu, který by pomáhal majitelům budov s tvorbou zelených fasád v Praze
  • Tým Plant Control má projekt Systém chytrých závlah. Pomocí implementace chytrých řídicích jednotek by optimalizoval nakládání s vodou při zavlažování.
  • Tým Revolt BI vymyslel nástroj Prague Vision. Projekt, který by pomáhal manuálně i automaticky shromažďovat data o vizuálním smogu (nelegální reklama, uschlá zeleň, vraky aut apod.).
  • Tým Spojka přichází s projektem Spolu/Sami, který navrhuje digitální platformu propojující lokální komunity.
  • Tým Superhero Senior přiblížil projekt, který podpoří plnější a šťastnější život seniorů skrze aplikaci, která bude pro seniory lehce ovladatelná a bude podporovat jejich sociální vazby a intelektuální činnost
  • Tým TREES4CITY chce pomocí svého projektu podle vzorového návrhu ulice demonstrovat vhodný způsob hospodaření s dešťovou vodou.
  • Tým Virtualisté ve svém projektu Pošli úsměv bojuje v období pandemie proti osamělosti seniorů a podporuje lidi, kteří o ně pečují.
Soutěž
Týmy prezentovaly své návrhy na využití digitalizace nebo moderních technologií (Zdroj: CAMP)

Pražský inovační maraton odstartoval v prosinci minulého roku pod názvem #NakopniPrahu primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. Cílem soutěže tzv. „urban hackingu“ je vybrat a rozvinout nejlepší projekty v různých oblastech, jako např. data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání. Celkem se do soutěže sešlo 42 přihlášek, z nichž porota vybrala v únoru nejlepších 25 týmů mladých inovátorů. Ty dostaly v únoru při úvodním setkání v CAMPu možnost se osobně setkat s mentory a dalšími odborníky a lépe se seznámit s výzvami.

Účastníci
Soutěž měla za úkol posoudit návrhy městských hackerů pro zlepšení života v Praze (Zdroj: CAMP)

Během dvou měsíců týmy pracovaly na projektech, které dnes přes videokonferenci představily porotě. Ta nakonec vybrala 11 týmů finalistů, které nyní dostanou finanční příspěvek ve výši 5 000 Kč, aby mohly své nápady dotáhnout a připravit funkční prototyp řešení. V červnu nakonec porota vybere 3 vítězné projekty, které získají finanční odměnu v hodnotě 50 000, 30 000 a 20 000 Kč. Hlavní město Praha navíc pomůže získat nejlepším projektům dotace na realizaci projektu.

Publikováno: 22. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima