Současnost stolařství - jedinečnost nábytku na míru

Stolařství nebo truhlářství? Pro mnoho lidí zůstává záhadou, jaký je vlastně mezi nimi rozdíl. Odpověď je velmi jednoduchá. V současné době se jedná pouze o krajový rozdíl v používání označení. Jedná se pouze o dva různé výrazy, které vyznačují stejné řemeslo. V Čechách je používán název truhlář, naopak na Moravě se stále častěji používá výraz stolař.

Současnost stolařství- jedinečnost nábytku na míru (Zdroj: Depositphotos)

Stolařství v současnosti

Stolař nebo truhlář je řemeslník, který se zabývá výrobou či opravami dřevěného nábytku. Kvalitní zakázková výroba a individuální přístup jsou známkou originality a jedinečnosti každého řemeslníka. Stolaři se zabývají převážně výrobou nábytku na míru.

Moderní stolař nemá již v dílně pouze náčiní, které se používalo v dávných dobách jako např. sekeru, pilu, poříz, dláto či nebozez. Ke své práci dnes využívají navíc pásovou či okružní pilu, brusky nebo dokonce i soustruh či CNC stroje.

Židle
stolaři se zabývají také výrobou drobného nábytku (Zdroj: Depositphotos)

Nejčastějšími stolařskými úkony jsou v současné době

  • Řezání - provádí se kotoučovou, pásovou či formátovací pilou.
  • Hoblování - jedná se vlastně o rovinné frézování a provádí se tloušťkovací, srovnávací nebo čtyřstrannou frézkou.
  • Tvarové a konstrukční frézování - Používá se svislá spodní nebo horní frézka, ale také soustruh či dlabačka.
  • Broušení - broušení je vlastně zarovnávání povrchu, ke kterému se používá válcová či pásová bruska nebo čelní/kotoučová bruska.
  • Klížení - jedná se o spojování dřeva či papíru. Klíh se však používá i k výrobě překližky nebo lepení dýh na povrch desek.
  • Lepení - spojování dvou povrchů lepidlem, které tvoří přírodní směsi či syntetické materiály.
  • Dalšími stolařskými úkony jsou dýhování, moření a lakování.

Zakázkový stolaři se zabývají výrobou funkčního nábytku z masivu, což je tvrdé dřevo. Při realizaci se používá např. dřevo dubové, zaručuje dlouhou trvanlivost i vzhledovou unikátnost. Tento materiál se také hodí pro výrobu replik kousků starých mistrů stolařů. Vzhledem k tomu, že jsou tyto unikáty nejen velice nákladné, ale i též velmi těžké, bývají v současné době nahrazovány materiálem z měkkého dřeva. Jedná se o tzv. rustikální nábytek a pro jeho výrobu se používá dřevo borovic, smrků nebo modřínu.

Nábytek
Nábytek z masivu (Zdroj: Depositphotos)

Dřevěný nábytek prošel nevídaným vývojem. I když je v současné době nábytek ze dřeva dostupnější než kdy dříve, stále častěji je nahrazován výrobky, u kterých se klade důraz především na funkčnost, nižší cenu i váhu. Vyrábí se převážně z dřevotřískových a dřevovláknitých desek nebo překližky a výroba takového nábytku bývá spíše automatizována. Sériová výroba nábytku má za následek nižší cenu, avšak kvalita takových výrobků se nemůže nikterak srovnávat s tradičními výrobky z přírodních dřevěných materiálů.

Lamino
Laminátové desky se také používají k výrobě nábytku (Zdroj: Depositphotos)

Stále však existuje spousta řemeslníků, kteří dávají přednost tradičním materiálům i technikám a vyrobený nábytek doplňují např. řezbářskými uměním. Stoly, židle, skříně na míru či schodiště nebo jiný sortiment získávají v rukách stolařských mistrů svou jedinečnost a neotřelý a někdy až neobvyklý vzhled. Vše dle požadavků zákazníka.

Řezbářství
Řezbářské umění jde často ruku v ruce s uměním stolařů (Zdroj: Depositphotos)

Při zakázkové výrobě se využívá služeb návrhářů, kteří se úzkostně věnují sledování módních trendů každé doby. Požadované jednotlivé kusy nábytku by měly ladit s ostatním vybavením domácnosti. Módní trendy, funkčnost, ale i osobitý styl a neotřelost zaručuje jedinečný požitek z kusové výroby stolařských mistrů.

Nechali jste vyrobit nábytek na míru? Nezapomínejte na potřebnou péči o dřevo. Poradíme vám, jak na to.

Stůl a židle
Výroba stolu a židlí na zakázku (Zdroj: Depositphotos)

U zkušených a zručných řemeslníků si můžeme být jisti, že společně s výrobou nábytku na zakázku jde ruku v ruce též odborné zaměření, návrh jednotlivých kusů nábytku i samotná montáž.

Většina stolařských firem se také zabývá opravami a renovací starého historického nábytku. Toto se provádí na základě fotodokumentace. V rámci těchto prací jsou nabízeny i doplňující čalounické, sklenářské, nebo kovářské činnosti.

Nářadí
Typické stolařské nářadí (Zdroj: Depositphotos)

V současné době se stolařství/ truhlářství rozděluje do čtyř skupin

  • Nábytkové truhlářství - Jedná se o řemeslníka, který se zabývá výrobou dřevěného nábytku, který bývá v současné moderní době často doplněn plasty. Pro výrobu se používají prkna, hranoly a desky. Tito řemeslníci vyrábí celé jednotlivé kusy nábytku.
  • Stavební truhlářství - Toto odvětví se soustřeďuje na dřevěné součásti staveb. Zabývá se výrobou oken, dveří, podlah, schodišť nebo obkladů na stěny a stropy. Stavební truhlář často ovládá i jednoduché tesařské práce.
  • Umělecké truhlářství - Zabývá se opravami a restaurováním historického nábytku a vyrábí repliky těchto vzácných kousků.
  • Modelářství - Zabývá se výrobou dřevěných modelů, které se používají ve slévárenských provozech. Z těchto dřevěných modelů se následně vyrábí pískové formy. Náplní práce modeláře jsou typické truhlářské postupy a broušení složitých tvarů.

Pro výrobu nábytku, který je bytelný a vydrží, je potřeba kvalitní spojovací materiál.

Okna a dveře
Stavební truhláři se zabývají výrobou dřevěných oken (Zdroj: Depositphotos)

Práce se dřevem je stále velice oblíbená a ani postupem času nevyšla z módy. V současné době je zaznamenám zvýšený zájem k přírodním materiálům a výjimečnosti, jedinečnosti a neotřelosti stolařských výrobků. Toto řemeslo má před sebou velkou budoucnost.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

TIP

Hledáte finančně nenáročnou a zároveň designovou možnost? Vyrobte si stylový nábytek z palet. Podívejte se na náš článek a načerpejte inspiraci.

Publikováno: 20. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima