Stolařství nebo truhlářství? Pro mnoho lidí zůstává záhadou, jaký je vlastně mezi nimi rozdíl. Odpověď je velmi jednoduchá. V současné době se jedná pouze o krajový rozdíl v používání označení. Jedná se pouze o dva různé výrazy, které vyznačují stejné řemeslo. V Čechách je používán název truhlář, naopak na Moravě se stále častěji používá výraz stolař.
Stolařství v současnosti
Stolař nebo truhlář je řemeslník, který se zabývá výrobou či opravami dřevěného nábytku. Kvalitní zakázková výroba a individuální přístup jsou známkou originality a jedinečnosti každého řemeslníka. Stolaři se zabývají převážně výrobou nábytku na míru.
Moderní stolař nemá již v dílně pouze náčiní, které se používalo v dávných dobách jako např. sekeru, pilu, poříz, dláto či nebozez. Ke své práci dnes využívají navíc pásovou či okružní pilu, brusky nebo dokonce i soustruh či CNC stroje.
Nejčastějšími stolařskými úkony jsou v současné době
- Řezání - provádí se kotoučovou, pásovou či formátovací pilou.
- Hoblování - jedná se vlastně o rovinné frézování a provádí se tloušťkovací, srovnávací nebo čtyřstrannou frézkou.
- Tvarové a konstrukční frézování - Používá se svislá spodní nebo horní frézka, ale také soustruh či dlabačka.
- Broušení - broušení je vlastně zarovnávání povrchu, ke kterému se používá válcová či pásová bruska nebo čelní/kotoučová bruska.
- Klížení - jedná se o spojování dřeva či papíru. Klíh se však používá i k výrobě překližky nebo lepení dýh na povrch desek.
- Lepení - spojování dvou povrchů lepidlem, které tvoří přírodní směsi či syntetické materiály.
- Dalšími stolařskými úkony jsou dýhování, moření a lakování.
Zakázkový stolaři se zabývají výrobou funkčního nábytku z masivu, což je tvrdé dřevo. Při realizaci se používá např. dřevo dubové, zaručuje dlouhou trvanlivost i vzhledovou unikátnost. Tento materiál se také hodí pro výrobu replik kousků starých mistrů stolařů. Vzhledem k tomu, že jsou tyto unikáty nejen velice nákladné, ale i též velmi těžké, bývají v současné době nahrazovány materiálem z měkkého dřeva. Jedná se o tzv. rustikální nábytek a pro jeho výrobu se používá dřevo borovic, smrků nebo modřínu.
Dřevěný nábytek prošel nevídaným vývojem. I když je v současné době nábytek ze dřeva dostupnější než kdy dříve, stále častěji je nahrazován výrobky, u kterých se klade důraz především na funkčnost, nižší cenu i váhu. Vyrábí se převážně z dřevotřískových a dřevovláknitých desek nebo překližky a výroba takového nábytku bývá spíše automatizována. Sériová výroba nábytku má za následek nižší cenu, avšak kvalita takových výrobků se nemůže nikterak srovnávat s tradičními výrobky z přírodních dřevěných materiálů.
Stále však existuje spousta řemeslníků, kteří dávají přednost tradičním materiálům i technikám a vyrobený nábytek doplňují např. řezbářskými uměním. Stoly, židle, skříně na míru či schodiště nebo jiný sortiment získávají v rukách stolařských mistrů svou jedinečnost a neotřelý a někdy až neobvyklý vzhled. Vše dle požadavků zákazníka.
Při zakázkové výrobě se využívá služeb návrhářů, kteří se úzkostně věnují sledování módních trendů každé doby. Požadované jednotlivé kusy nábytku by měly ladit s ostatním vybavením domácnosti. Módní trendy, funkčnost, ale i osobitý styl a neotřelost zaručuje jedinečný požitek z kusové výroby stolařských mistrů.
Nechali jste vyrobit nábytek na míru? Nezapomínejte na potřebnou péči o dřevo. Poradíme vám, jak na to.
U zkušených a zručných řemeslníků si můžeme být jisti, že společně s výrobou nábytku na zakázku jde ruku v ruce též odborné zaměření, návrh jednotlivých kusů nábytku i samotná montáž.
Většina stolařských firem se také zabývá opravami a renovací starého historického nábytku. Toto se provádí na základě fotodokumentace. V rámci těchto prací jsou nabízeny i doplňující čalounické, sklenářské, nebo kovářské činnosti.
V současné době se stolařství/ truhlářství rozděluje do čtyř skupin
- Nábytkové truhlářství - Jedná se o řemeslníka, který se zabývá výrobou dřevěného nábytku, který bývá v současné moderní době často doplněn plasty. Pro výrobu se používají prkna, hranoly a desky. Tito řemeslníci vyrábí celé jednotlivé kusy nábytku.
- Stavební truhlářství - Toto odvětví se soustřeďuje na dřevěné součásti staveb. Zabývá se výrobou oken, dveří, podlah, schodišť nebo obkladů na stěny a stropy. Stavební truhlář často ovládá i jednoduché tesařské práce.
- Umělecké truhlářství - Zabývá se opravami a restaurováním historického nábytku a vyrábí repliky těchto vzácných kousků.
- Modelářství - Zabývá se výrobou dřevěných modelů, které se používají ve slévárenských provozech. Z těchto dřevěných modelů se následně vyrábí pískové formy. Náplní práce modeláře jsou typické truhlářské postupy a broušení složitých tvarů.
Pro výrobu nábytku, který je bytelný a vydrží, je potřeba kvalitní spojovací materiál.
Práce se dřevem je stále velice oblíbená a ani postupem času nevyšla z módy. V současné době je zaznamenám zvýšený zájem k přírodním materiálům a výjimečnosti, jedinečnosti a neotřelosti stolařských výrobků. Toto řemeslo má před sebou velkou budoucnost.
Partner projektu je Skupina ČEZ
TIP
Hledáte finančně nenáročnou a zároveň designovou možnost? Vyrobte si stylový nábytek z palet. Podívejte se na náš článek a načerpejte inspiraci.
Publikováno: 20. 4. 2020