Čarodějnice v muzeu rekordů a kuriozit

Blíží se poslední dubnový den, kdy u nás probíhá pálení čarodějnic. Letošní oslavy budou hodně umírněné a budou se odehrávat spíše v duchu rodinných táboráků na zahradě. Podívejte se spolu s námi do pelhřimovského muzea rekordů a kuriozit na zajímavosti ze světa čarodějné magie, ohňů a čarodějnic.

Rekordní čarodějnice a další zajímavosti z Pelhřimova (Zdroj: Depositphotos)

Čarodějnice v muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově

Nejdelší koště a nejvyšší čarodějnické hranice

Čarodějnice i letos létat mohou, ale ohně proti nim nejspíš nevzplanou

Vzhledem k epidemii koronaviru a také nebývalému suchu se ve čtvrtek zcela jistě nerozhoří hranice, které obvykle 30. dubna plály v nebývalém počtu po celém území ČR. A tak alespoň připomeňme některé pozoruhodné čarodějnické počiny, které figurují v databance pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Největší setkání čarodějnic proběhlo v Praze. Do parku Ladronka se jich 30. dubna 2008 slétlo 934. Aby mohl být tento počet zapsán do České knihy rekordů, musela mít každá čarodějná bytost namaskovaný obličej, koště či příbuzný létací stroj a alespoň vrchní část oděvu odpovídající čarodějnému původu.

Nejvetsi pruvod carodejnic - Velke Losiny
Největší průvod čarodějnic - Velké Losiny (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Největší březové koště, na které by mohlo nasednou 7 čarodějnic najednou, vyrobil Ladislav Mácha z Kuřiman. Postupoval přitom původním staročeským řemeslnickým postupem. Šlo tedy o březové koště vázané vrbovou houžví (nikoliv drátem, jak se to dělá dnes). Rekordní koště je dlouhé 366 cm.

Nejvetsi carodejnicke koste
Největší čarodějnické koště (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Nejvyšší hořící hranici mají na svědomí členové Sdružení přátel ohně města Řevnice. Loni postavili v průběhu 5 dnů na kopci Vráž hranici o výšce 20,479 m a rozměrech základny 9,3 m × 9,7 m. Jen její výplň tvořilo přibližně 500 m3 větví a dřevěného odpadu. Na stavbě hranice se v průběhu 35,2 hodiny podílelo 35 členů sdružení, kteří ke stavbě použili motorové pily, dvě čtyřkolky, terénní automobil, manipulátor i jeřáb. Nejvyšší hranice, která byla oficiálně změřena a poté 30. dubna 2019 zapálena, tak vytlačila ze stránek České knihy rekordů tu 17metrovou z Mnichovic.

Nejvyšší hranice Řevnice před zapálením (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)
Nejvyšší hranice z akátového dřeva
Nejvyšší hranice z akátového dřeva (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Jiný český rekord byl vytvořen v rámci akce PÁLENÍ ČARODĚJNIC V LOBKOVICÍCH, kde se povedlo na plovoucím voru o průměru 4,2 m postavit hranici představující obří čarodějnici a poté celou skulpturu vysokou 8,45 m i slavnostně spálit na hladině Labe. Jiří Cilc, Pavel Cilc a Pavel Matějka tuto čarodějnici stavěli 3 dny a použili více jak 1000 kg materiálu.

Nejvyssi hranice Revnice
Nejvyšší hranice Řevnice (Zdroj: Agentura Dobrý den Pelhřimov)

Nejdelší průvod čarodějnic byl k vidění na nádvoří Státního zámku Velké Losiny. Zástup bosorek byl dlouhý 92,5 metrů a tvořilo jej 128 čarodějnic a čarodějů.

O dalších českých NEJ… a kuriozitách se dozvíte v expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, které po nucené přestávce otevírá své expozice 11. května.

Publikováno: 30. 4. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima