Jaké nářadí a postupy používá umělecký pozlacovač

Věděli jste, že tradiční řemeslo pozlacovač je tu již od starověku? Spojuje dva různé materiály – podklad (méně ušlechtilý) a povrch (obvykle vzácný kov).

Veduta (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Práce pozlacovačů uvidíte uvnitř chrámů a reprezentačních budov. Patří tedy k jedinečným řemeslům, které pečují o národní kulturní památky. Pozlacovači používají historické a ekologické materiály a dodržují staleté pracovní postupy. 

Zajímavé techniky jako mramorování, polychromie nebo patinování
Zajímavé techniky jako mramorování, polychromie nebo patinování (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Z poslední doby najdete práci uměleckých pozlacovačů na budově Národního muzea, v budově Hlavního nádraží (tzv. Fantova kavárna), ale i na mnoha zámcích (např. Duchcov). K tomuto tradičnímu řemeslu patří například restaurování soch, oltářů či rámů obrazů. Ale také zajímavé techniky jako mramorování, polychromie nebo patinování. 

Pozlacené hodiny
Pozlacené hodiny (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)
Restaurování rámů
Restaurování rámů (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Mezi nářadí, se kterými pozlacovač pracuje, patří například štětce z přírodních materiálů, špachtle, stěrky, tříč nebo raznice. Pozlacovač ke své práci potřebuje také ojedinělé materiály jako klih, tmel, štuk, ředidla, brusné papíry, pemzu nebo plátkové zlato. 

Pozlacovač používá štětce z přírodních materiálů, špachtle, stěrky, tříč nebo raznice.
Pozlacovač používá štětce z přírodních materiálů, špachtle, stěrky, tříč nebo raznice. (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Ve střední Evropě se obor umělecký pozlacovač vyučuje pouze na Střední odborné škole uměleckořemeslné v Podkovářské ulici v Praze 9. 

Pozlacovačům se můžou dostat do rukou i dřevěné gotické madony
Pozlacovačům se můžou dostat do rukou i dřevěné gotické madony (Zdroj: SOŠ uměleckořemeslná s.r.o.)

Mezi díla, která se pozlacovačům mohou dostat do rukou, patří dřevěné gotické madony, plastiky –  už staří Římané po sobě zanechali např. pozlacenou bronzovou sochu Herkula. Vzácné rudy a barviva se do antického Říma dovážely až z Malé Asie. 

Dělat staré věci krásnými, lesklými a obdivovanými – to je práce uměleckého pozlacovače.

Článek je připraven ve spolupráci:
Střední odborná škola uměleckořemeslná
 - škola s tradicí, ve které je 10 jedinečných uměleckých řemesel. Možnost pro ty, kteří chtějí zhotovovat rukodělné výrobky starými postupy nebo restaurovat historické památky.

Partner projektu je Skupina ČEZ

Dodáváme energii českému řemeslu
Hlavním partnerem projektu je Skupina ČEZ (Zdroj: PrimaDOMA)

Publikováno: 5. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima