Od roku 2003 bylo slavnostní udílení výročních rekordmanských cen nedílnou součástí programu mezinárodního festivalu Pelhřimov - město rekordů. Ten ale v obvyklém rozsahu letos ze známých příčin nelze uspořádat (30. ročník se přesouvá na 11. a 12. června 2020). Proto i dekorování rekordmanů roku proběhne v několika etapách, z nichž první bude součástí znovuzpřístupnění Muzea rekordů a kuriozit.
První dekorování REKORDMANŮ ROKU v r. 2020
- pondělí 11. května 2020, 9.30 hod
- expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit
- Nábřeží rekordů a kuriozit 811, Pelhřimov
Uvedení legendární běžkyně Jarmily Kratochvílové do Rekordmanské síně slávy
Program:
1. Uvedení držitelky nejdéle platného světového rekordu v oficiálních disciplínách ženské atletiky pod širým nebem v historii - paní Jarmily Kratochvílové do Rekordmanské síně slávy.
Legendární běžkyně, která je držitelkou řady atletických medailí, dvakrát získala titul Sportovec roku, v r. 1983 byla zvolena nejlepším sportovcem Evropy, zaběhla 26. července 1983 v Mnichově světový rekordu v běhu na 800 metrů časem 1:53,28 min. Tento rekord nebyl dosud překonán, přestože od té doby uplynulo už 36 let, 9 měsíců a 15 dnů (počítáno ke dni předání ocenění). Bývalá československá reprezentantka převezme cenu osobně.
2. Udělení titulu Kolektivní rekord roku Spolku přátel dělostřelby z Jihlavy za Největší salvu z vlastních historických dělostřeleckých zbraní
Spolek přátel dělostřelby se zapsal do České knihy rekordů uspořádáním přehlídky originálů a replik historických zbraní, v rámci které byla prostřednictvím výstřelů prokázána stoprocentní funkčnost všech 64 jejich hlavní. Na Masarykově náměstí v Jihlavě byly 18. května 2019 při zcela unikátní akci představeny a pod velením dělmistra Davida Kočky prakticky vyzkoušeny tyto exempláře: ruční zbraně (muškety, píšťaly, hákovnice, ručnice), lehká děla (vícehlavňové „varhany“, lodní kanón, tarasnice, rychlice), těžká děla (barokní plukovní dělo, náměrová houfnice, těžká houfnice, hradní dělo, pevnostní dělo) a 13 moždířů včetně 3 originálů ze 16. století, tedy zbraně mající původ mezi lety 1380 až 1800. Jejich ráže jsou od 8 do 88 milimetrů.
3. Informace o znovuotevření Muzea rekordů a kuriozit
Publikováno: 14. 5. 2020