Co je barefoot obuv a je dobrá pro děti?

Více než 90 % dětí se narodí se zdravýma nohama, avšak téměř třetina prvňáčků usedá do školních lavic s deformovanými chodidly. Z velké části je příčinou špatně zvolená obuv. Bota je příliš malá, příliš těsná, neprodyšná, s neohebnou podešví. Věnujte tedy pozornost nejen prvním, ale i následujícím botám, které dětem pořídíte, a to dřív, než vznikne zdravotní problém. Vyzkoušejte barefoot boty. V čem tkví přínos tzv. chůze naboso? A jaká by měla barefoot bota být?

Obutá – neobutá aneb princezna Koloběžka v barefoot obutí (Zdroj: Depositphotos)

Naši předci chodili běžně bosky, bez jakékoliv opory a ochrany pro nohy. Postupem času vznikaly jednoduché boty, které chodidlo chránily, základem byla měkká a tenká podešev. Dnešní běžně dostupná obuv se těm stovky let starým botám na míle vzdálila a nás začaly trápit vbočené palce, vybočené malíky nebo bolesti zad. Za tím vším můžete hledat nevhodnou obuv, která je možná stylová, ale zdraví neprospívá.

Bosá holčička
Chodit na boso je velmi zdravé (Zdroj: Depositphotos)

První krůčky naboso

Většina dětí se narodí se zdravýma citlivýma nohama, které jsou jednou z bran do centrálního nervového systému. S prvními krůčky pak přichází i výběr prvních bačkor a botiček. Ty musí nejen dobře padnout, ale musí navíc dokonale kopírovat povrch, což je důležité pro vývoj zdravé přirozené chůze. Právě ploska chodidla je prvním kontaktem se zemí a snímá tak povrch, kterému se nepřizpůsobují pouze nohy, ale i kyčle a záda. Přesně pro to jsou uzpůsobené barefoot boty, díky nim má dětská nožka šanci se správně vyvíjet a vnímat povrch stejně tak, jako by byla neobutá, a to hlavně díky měkké, 2-5 mm tenké podešvi. Barefoot boty neomezují vývoj nohy, zejména v přední části chodidla, kde poskytují prstům větší prostor, než je tomu u klasické obuvi. Za normálních okolností by se bota měla přizpůsobovat chodidlu, a nikoliv naopak. Vývojové oddělení české značky FARE se specializuje na dětskou obuv.

FARE
Barefoot obuv pomáhá k dobrému a zdravému vývoji dětských nožek (Zdroj: Beaufort)

Ohebná a bez podpatku: jak poznat barefoot obuv?

Dítě chodící bosky nohu přirozeně ohýbá. Flexibilní, měkká a ohebná podešev je jedním ze základních znaků barefoot obuvi. Právě díky ní dochází k přirozenému budování a zpevňování svalů, zároveň má noha šanci vnímat povrch a dále pracovat s touto informací. Při výběru dětské obuvi je doopravdy nutné dbát na rovnou podešev. Už i dvoucentimetrový podpatek u dětské boty odpovídá 5-7 centimetrovému podpatku pro dospělé. V tu chvíli jsou přetěžovány nejen prsty a Achillova šlacha, ale dochází také k oslabování vazů podpírajících klenbu.

Dvakrát měř, jednou nakupuj

Dětské nožky rostou v průměru o 1 mm za měsíc, proto je nutné chodidlo průběžně měřit, to platí i u barefoot obuvi. V případě předškoláků měříme zhruba každé 2-3 měsíce, u starších školáků postačí jednou za 4-5 měsíců. Pokud nevíte, jak správně nohu měřit, podívejte na web www.fare.cz. Kromě podrobného foto návodu tam lze najít také kolekci FARE BARE, která potěší všechny příznivce chození naboso.

FARE sandalky
sandálky Fare jsou určeny pro malé děti, kterým se vyvíjí nožní klenba (Zdroj: Beaufort)

Je barefoot vhodný pro každého?

Děti mají neuvěřitelné schopnosti a jednou z nich je změna stylu chůze v závislosti na povrchu, na jakém se pohybují. To znamená, že na trávě bude dětská chůze vypadat jinak, než tomu bude na kočičích hlavách v centru města. Chození naboso je plnohodnotnou alternativou klasických bot, ale i přesto není vhodné pro každé dítko. Ačkoliv se většina dětí narodí se zdravýma nohama, existuje určité procento těch, které mají ortopedické či neurologické vady. Právě pro ty je pevná a tvarovaná obuv vhodnějším řešením.

Publikováno: 11. 5. 2020

Jsme členy mediální skupiny Prima