Některá zaniklá řemesla zažívají svůj comeback a mezi ně patří obor umělecký štukatér. Mladý propagátor, učitel a majitel firmy Oliver Braun se pustil na vlastní pěst do neznáma a dnes je znám jako restaurátor uměleckých a historických památek. Seznamte se s jeho sny a prací, která ve vás zanechá jistě hluboký dojem.
Kdo je to umělecký štukatér?
Když bylo Oliverovi Braunovi 15 let, vůbec netušil, jakou školu či učební obor si zvolí. Setkal se ale se známým architektem, který ho nasměroval na obor umělecký štukatér. Zde Oliver zjistil, že ho učení velmi baví a že ho práce v dílně naplňuje. Po absolvování školy založil svou vlastní firmu, ve které začínal s 5 lidmi. Dnes jich zaměstnává přes 70. A nejen zaměstnává. Učí další mladé lidi, že řemeslo má stále zlaté dno a že čeští řemeslníci jsou jedni z nejlepších v Evropě.
Umělecké štukatérství je obor, kde se absolventi naučí zhotovovat individuální i sériové uměleckořemeslné štukatérské práce, např. hlavice, sloupy, kuželky, římsy, ornamenty, sgrafita a plastiky ze sádry nebo umělého kamene. Předpokladem je výtvarné a prostorové cítění, zájem o řemeslo a samostatná práce dle zakázky.
Zakázky se přijímají od klienta při finalizace hotových staveb. Zahrnují přípravu uměleckořemeslného záměru, studium podkladů, zpracování výtvarného návrhu a technické dokumentace, volbu materiálu a pracovních postupů pro zhotovení uměleckořemeslného výrobku, přípravu a úpravu použitých surovin, vytvoření uměleckořemeslného výrobku ručně nebo s použitím nástrojů a konečnou úpravu. Do prací uměleckého štukatéra se také řadí oprava, obnova, údržba a rekonstrukce slohových řemeslných památek.
Oliver Braun měl jasno od dětství - chtěl při práci používat ruce a soustředit se na cíl, tedy na výsledek své činnosti. Před samotným rozhodnutím stát se uměleckých štukatérem věděl, že pokud ho bude práce bavit, bude mít smysl. Dozvěděl se, že štukatéřina není jen o štukování omítek, ale dodává architektuře její estetický vzhled. Smysl oboru spatřoval v tom, že se mohl seznámit s historickými postupy při obnovách štukatérských ozdob a viděl, jak se zašlá sláva z dob starých mistrů pod jeho rukama opět probouzí v plné kráse.
Dnes má štukatérskou dílnu, kde spolu se svými kolegy připravuje šablony a nové modelace, což jsou ornamentální prvky, které se modelují z hlíny a dále se z nich odlévají kopie pro výzdobu stropů nebo stěn. Každá šablona je specifická a v dílně by bylo možno najít všechny známé a nejčastěji používané ornamenty. Vytváří štukatérské ozdoby ze sádry a dalších materiálů, kterými se vylévají připravené formy.
Štukatér ke své práci potřebuje nejen prostor a materiál, ale také nářadí - zejména zednickou fanku, lžíci a škrabku. Je zde ještě další celá řada nástrojů a nářadí, které umělecký štukatér používá. Práce spočívá v zhotovování ornamentů ve fasádě či na stropech, ale také k restaurování, obnovování a opravování. Precizní a jemně cizelovaná práce je následně odměněna nádhernou architektonickou ozdobou na budovách nebo v interiérech.
Obor umělecký štukatér patří mezi ty řemesla, kde není možno ihned po absolvování školy otevřít svůj ateliér nebo uměleckou dílnu a začít chrlit výrobky. Všechno má svůj čas a teprve z dobrého tovaryše se stane mistr ve svém oboru. Spousta lidí tak například začínala u Olivera Brauna při rekvalifikaci. Toto řemeslo není z těch, kde si člověk tzv. začne vydělávat hned, jakmile opustí školní lavice. Avšak práce je to nesmírně náročná, založená na trpělivosti a preciznosti.
V posledních letech tým Olivera Brauna dokončil projekty za několik desítek milionů korun a mohou se chlubit i takovými skvosty, jako je oprava budovy Parlamentu České republiky v počtu 8 budov v Praze, které teď budou svým způsobem reprezentovat Českou republiku ve světě.
Sám Oliver Braun říká, že ho v současné době netěší rozvoj řemesel. Mnohá řemesla pomalu upadávají v zapomnění a bylo by dobré, kdyby si Čaši opět vzpomněli, že české řemeslo bylo vyhlášeno v Evropě již v dávné minulosti. Mladí lidé by měli dobře zvažovat, jaké jednou budou dělat zaměstnání a jakým směrem se vydají. Vrátit se ke slávě českých řemesel by bylo pro spoustu z nich jistě dobrým řešením, jak uplatnit svůj talent a nadání. Zachraňovat upadající štukatérské řemeslo a šíření mezi mladé lidi tak považuje za svou povinnost. Bez mladé generace totiž řemeslo nemá budoucnost. Jeho krédo je:
" Chci tohle řemeslo pořád rozvíjet a vrátit mu jeho prestiž. Protože bez štukatérů bude nejen Praha za 50 let ošklivé město."
V následujících 5 letech by rád vybudoval holding pod značkou Oliver Braun, který bude zastřešovat více firem se zaměřením na štukatérství, umění a vzdělávání.
1. díl pořadu Řemeslo nenahradíš Oliver Braun - umělecký štukatér
Partnerem projektu je Skupina ČEZ
Publikováno: 12. 5. 2020